Jak przemówienie prezesa Fed Powella w Jackson Hole wpłynie na cenę złota

0 203

Czy przemówienie prezesa Fed Powella w Jackson Hole może znacząco wpłynąć na ceny złota w przyszłym tygodniu?

Złoto kończy tydzień w dół o ponad 50 dolarów, ponieważ silny dolar amerykański obciąża ten cenny metal przed sympozjum ekonomicznym w Jackson Hole.

Nic dziwnego, że złoto reaguje na siłę dolara, ponieważ przez większość lata boryka się z tą szczególną przeszkodą, gdyż Rezerwa Federalna agresywnie podnosi stopy procentowe.

„Dolar płonie. Wzrasta w stosunku do wszystkich głównych walut i przebija się przez kluczowe poziomy techniczne jak gorący nóż w maśle” – powiedział dyrektor zarządzający Bannockburn Global Forex, Marc Chandler.

„Złoto, które rozpoczęło tydzień blisko 1800 USD, teraz testuje wsparcie w pobliżu 1750 USD”.

W momencie pisania tego tekstu, grudniowe kontrakty futures na złoto Comex były sprzedawane po 1763 USD za uncję, co oznacza spadek o 3% w ciągu tygodnia.

Wielkim katalizatorem przyszłego tygodnia będzie przemówienie przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella na Jackson Hole zatytułowane „Perspektywy gospodarcze”, które zaplanowano na piątek.

Rynki pozostają podzielone co do tego, czy Fed podniesie stopy procentowe o 50 czy 75 punktów bazowych na wrześniowym posiedzeniu. Narzędzie FedWatch CME pokazuje 56,5% prawdopodobieństwa podwyżki o 50 pb i 43,5% szansy na podwyżkę o 75 pb.

Rynki będą bacznie obserwować każdą zmianę stanowiska Fedu w sprawie stóp procentowych, powiedział starszy broker surowców RJO Futures, Bob Haberkorn.

„Fed prawdopodobnie utrzyma linię dotyczącą wyższych stóp procentowych w przyszłości. Dlatego złoto jest teraz powolne i stale spada. Jeśli na sympozjum w Jackson Hole nastąpią jakieś zmiany, może to znacząco wpłynąć na rynek złota. Ale nie jest to przewidywane. Jednak mogliby powiedzieć coś o załamaniu się rynku mieszkaniowego lub sektorze handlowym” – powiedział Haberkorn.

„Ogólnie rzecz biorąc, rynek akcji nie jest w złym stanie, biorąc pod uwagę rozmowy o podwyżce stóp procentowych. Czy rynek akcji mówi nam, że Fed nie będzie tak agresywny? Rynek złota mówi nam inną historię, ponieważ złoto konkuruje z rentownościami Skarbu Państwa”.

Jak dotąd Fed był dość konsekwentny w pozostawaniu w jastrzębim nastawieniu, pomimo pewnych mieszanych sygnałów z ostatniego protokołu z posiedzenia Fed opublikowanego w tym tygodniu, powiedział ekspert ds. metali szlachetnych Gainesville Coins, Everett Millman.

Protokół z posiedzenia FOMC z lipca pokazał, że urzędnicy Fed są zgodni co do konieczności ostatecznego spowolnienia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Mimo to uważają, że Fed musi zobaczyć, jak podwyżki stóp wpłyną na inflację.

„Jastrzębiość Fedu jest zakorzeniona w oczekiwaniach rynkowych” – powiedział Millman.

Rentowności obligacji skarbowych również ponownie rosną. Jedna rzecz w przypadku złota, realna stopa procentowa ma silną korelację z ceną złota. Ponieważ oczekiwania dotyczące wyższych stóp są coraz głębiej osadzone, złoto ulegnie normalizacji, a realne stopy procentowe będą miały bardziej neutralny wpływ. W tej chwili kładą nacisk na cenę złota.

Chociaż rozsądnie jest poczekać na kolejną rundę danych o inflacji i zatrudnieniu przed dokonaniem konkretnych szacunków, główny ekonomista ING James Knightley oczekuje na ruch o 50 pb na wrześniowym posiedzeniu Fed.

„Obecnie faworyzujemy ruchy o 50 pb we wrześniu i listopadzie z ostateczną podwyżką o 25 pb w grudniu, ale jeśli zatrudnienie ponownie wzrośnie (350 tys.+), a inflacja wzrośnie, to prawdopodobnie przejdziemy do podwyżki 75 pb 21 września” – powiedział Knightley.

Poziomy cen złota

Wszelkie wzrosty cen złota były krótkotrwałe, powiedział dyrektor Walsh Trading John Weyer, dodając, że jeśli złoto spadnie poniżej 1770 USD za uncję, do gry wejdzie poziom 1715 USD.

Haberkorn ostrzegł o niższych cenach w przyszłym tygodniu przed sympozjum w Jackson Hole, dodając, że dolar amerykański może znacznie wzrosnąć.

„Trudno jest złotu rosnąć w tym środowisku” – powiedział.

„Wsparcie dla złota wynosi około 1720 USD, a następnie przy 1700 USD. Będą zakupy poniżej tego poziomu”.

Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż dolar amerykański jest lepszy od swoich konkurentów, wciąż przegrywa z inflacją, zauważył Millman.

„Złoto utrzymuje swoją wartość i robi to, co powinno” – powiedział.

Silny opór wynosi obecnie 1800 USD za uncję. Ale po stronie wsparcia złoto może spaść do 1600 dolarów, dodał Millman.

„W krótkim okresie nie ma solidnego dołka, dopóki nie osiągniemy 1600 USD. Nie spodziewam się, że złoto zakończy rok tak nisko. Ale w krótkim okresie istnieje ryzyko spadku poniżej 1700 USD” – powiedział.

Dane publikowane w przyszłym tygodniu

Wtorek: sprzedaż nowych domów w USA

Środa: zamówienia na dobra trwałe w USA, sprzedaż domów w USA w toku

Czwartek: rewizja PKB USA za II kw., liczba bezrobotnych w USA, protokół EBC

Piątek: przemówienie Powella w Jackson Hole, indeks cen PCE w USA, nastroje konsumentów Michigan

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany