HSBC–Czy perspektywy wzrostu cen złota słabną ?

0 49

HSBC uważa, że najnowsze czynniki w stosunku do złota mogą spowodować cofnięcie się cen.

Cena złota miała całkiem niezły tydzień i wynosi w piątek 1972 USD za uncję, co oznacza wzrost o 1,37% od otwarcia w tym tygodniu.

Ekonomiści z HSBC zauważyli, że krótkoterminowa dynamika złota pozostaje dodatnia, ale wzrosty wydają się ograniczone, ponieważ determinacja Fed do podwyżek stóp, potencjalny słabszy popyt pozainwestycyjny i siła dolara mogą ograniczyć wzrosty na rynku złota.

Złoto chroni przed ryzykiem i inflacją, ale presja na spadek cen kruszcu może być przed nami.

„Rosnąca inflacja i ryzyko geopolityczne razem mogą spowodować wzrost kursu złota w krótkim okresie, ale zyski będą coraz bardziej ograniczone, ponieważ rentowności obligacji w USA wyglądają na stabilne, a bazowy popyt nieinwestycyjny może zostać osłabiony przez wysokie ceny złota”.

„Determinacja Fedu, by znormalizować swoją politykę monetarną, w połączeniu z coraz bardziej umiarkowanymi wydatkami fiskalnymi w większości gospodarek, prawdopodobnie zaważy na złocie w drugiej połowie roku i później, a dalsze skromne zyski w USD prawdopodobnie ograniczą również wzrosty”.

Ponadto bank twierdzi, że „zmniejszenie napięć geopolitycznych lub ograniczenie inflacji może również wywołać spadek cen na złocie”.

W komentarzu banku HSBC można wyczuć przeczucie co do zmiany nastrojów w geopolityce na bardziej stabilny. Docierające do nas wiadomości z wojny na Ukrainie nie tylko przyzwyczaiły opinię publiczną do rosyjskiej agresji i bestialstwa co napawają czasami lekkim optymizmem o możliwości zakończenia konfliktu nawet na korzyść Ukrainy. Co byłoby jednoznacznie pozytywne dla demokratycznego świata.

Jednak czy to się stanie nie wiemy.

Jeszcze niedawno analitycy kreślili bardziej mroczne scenariusze i wskazywali, że w czasach chaosu i niepewności złoto jest ostoją inwestycyjną.

Czas pokaże kto ma rację ale nie wydaje mi się, że szybko gospodarka światowa wróci do stabilności. Obecne rozchwianie powinno wpłynąć na nią orzeźwiająco i innowacyjnie ale za nim przyjdzie spokój to mienie trochę więcej czasu niż pół roku czy rok.

Dlatego ceny złota raczej pozostaną stabilne na dobrych wysokich poziomach.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany