Eksport złota z Rosji zamiast sprzedaży na rodzimym rynku

0 53

Poważna rosyjska kopalnia złota wybiera eksport złota zamiast importu, ponieważ lokalne banki kupują złoto ze zbyt dużym dyskontem.

Drugi co do wielkości producent złota w Rosji, Polymetal, woli sprzedawać swoje złoto za granicę, ponieważ rosyjskie lokalne banki kupują ten cenny metal z dyskontem.

W świetle zachodnich sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę w lutym bieżącego roku, możliwości sprzedaży złota przez Polymetal są ograniczone. Podał Bloomberg, powołując się na słowa prezesa firmy, Witalija Nesisa, który wypowiedział się podczas poniedziałkowej rozmowy z inwestorami.

Lokalne banki kupują żółty metal po obniżonej cenie w porównaniu z cenami międzynarodowymi.

Lokalne banki, którym Polymetal zwykle sprzedawał złoto w przeszłości, są bankami państwowymi, w tym Sberbank PJS, VTB Bank PJSC i Bank Otkritie.

Ze względu na sankcje, firma wydobywcza nie może już sprzedawać swojego złota tym instytucjom. Przewiduje się, że rosyjski bank centralny, który wznowił oficjalne zakupy lokalnie produkowanego złota, nie będzie kupował tak dużo jak wcześniej, podał Bloomberg.

Dlatego górnicy poszukują możliwości sprzedaży swojego złota na arenie międzynarodowej, pomimo obniżki ceny.

„Naszą strategią jest sprzedaż jak największej ilości produktów na eksport” – powiedział Nesis.

Polymetal jest notowany na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i kazachskiej Astana International Exchange.

Strona z Kazachstanu pozostaje nienaruszona, dodał Nesis. Była to pierwsza rozmowa z inwestorami od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego.

Polymetal odnotował dobre wyniki produkcyjne za pierwszy kwartał roku i poinformował, że jest na dobrej drodze do wyprodukowania 1,7 miliona uncji w 2022 roku. Przychody w pierwszym kwartale wzrosły o 4% rok do roku do 616 milionów USD, ale produkcja spadła o 6% do 372 000 uncji.

Przyczyny spadku produkcji to „wyniszczająca wojna na Ukrainie i ogromne sankcje” jako wywieranie „ogromnej presji” na firmę w pierwszym kwartale.

„Zarząd i kierownictwo nadal aktywnie badają możliwości dostosowania struktury własności aktywów firmy, aby zachować wartość dla akcjonariuszy i zaspokoić potrzeby innych interesariuszy”, powiedział Nesis w oświadczeniu.

Wcześniej było trochę zamieszania co do ceny stosowanej przez rosyjski bank centralny, gdy po dwuletniej przerwie wznowił skup złota.

Pod koniec marca rosyjski bank centralny wznowił zakupy złota od lokalnych banków i powiedział, że będzie kupował metal szlachetny po stałej cenie 5 000 rubli między 28 marca a 30 czerwca. Było to wówczas około 52 USD za gram i poniżej wartości rynkowej około 68 USD.

Następnie w kwietniu krajowy bank centralny ogłosił, że od 8 kwietnia przestaje skupować złoto po stałej cenie od lokalnych banków i będzie kontynuować zakupy po „wynegocjowanej cenie”.

Zmianę decyzji bank centralny uzasadnił „znaczącą zmianą warunków rynkowych”. „Od 8 kwietnia 2022 r. skup złota przez Bank Rosji będzie realizowany po wynegocjowanej cenie” – czytamy w oświadczeniu.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany