Czy zwyżka na cenie złota się już wyczerpała?

0 67

Czy zwyżka na cenie złota się już wyczerpała?

Po tym, jak w tym tygodniu metal szlachetny prawie osiągnął 1780 USD za uncję, złoto zaczyna się wycofywać z powodu jastrzębich komentarzy urzędników Rezerwy Federalnej. A analitycy ostrzegają, że spadek poniżej 1750 USD za uncję może zakończyć rajd i otworzyć drzwi do bardziej stromego cofnięcia.

Skala rajdu w złocie zaskoczyła wielu w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Ale cenny metal mógł poruszać się zbyt wysoko i zbyt szybko, powiedział Kitco News starszy strateg rynkowy RJO Futures, Frank Cholly.

Złoto wzrosło z 1,631 USD na początku listopada do prawie 1780 USD za uncję w tym tygodniu. Wygląda jednak na to, że rajd się wyczerpał, przynajmniej na razie. Grudniowe kontrakty terminowe na złoto Comex ostatnio notowane były na poziomie 1759 USD za uncję, co oznacza spadek o 0,6% w ciągu tygodnia.

„Złoto zbliżyło się do 1800 USD. A teraz rynek obserwuje pewne zyski. Wygląda na to, że się przewraca. Nie jestem jeszcze gotowy na niedźwiedzie. Odpoczywamy” – powiedział Cholly w piątek.

Zawsze warto mieć oko na dolara amerykańskiego. Ale złoto może zwracać większą uwagę na to, w jaki sposób rentowności amerykańskich obligacji skarbowych będą notowane w przyszłym tygodniu, dodał Cholly.

„Gdyby złoto zamknęło się poniżej 1750 USD, zacząłbym być niedźwiedziem. Przy 1725 USD sytuacja staje się niekorzystna dla złota” – powiedział.

Urzędnicy Fed odpierają oczekiwania rynku

Grupa urzędników Fed odrzuciła pomysł wczesnego zwrotu z powodu niższych danych o inflacji w październikowym raporcie.

„Fed wzmacnia ideę, że pozostanie jastrzębiem. I chociaż prawdopodobnie w grudniu zobaczymy podwyżkę o 50 pb zamiast 75 pb, rynek obligacji mówi nam nieco inną historię. Złoto naprawdę się utrzyma. Jeśli stopy procentowe zaczną spadać, złoto odbije się i będzie w stanie ponownie rzucić wyzwanie 1800 USD i zbliży się do 1820 USD” – wyjaśnił Cholly.

Niektóre z komentarzy, które rynki musiały przetrawić w tym tygodniu, obejmowały oświadczenie wiceprezesa Fed, Laela Brainarda, że ​​chociaż Fed „zrobił dużo”, to nadal ma „dodatkową pracę do wykonania”. Prezes Fed Christopher Waller zauważył również, że „jeden raport nie tworzy trendu”, odnosząc się do październikowego CPI. Prezes Fed z St. Louis, James Bullard, ostrzegł, że Fed nadal będzie musiał podnieść stopy do co najmniej 5,25%.

Ale Fed jest znany z tego, że szybko zmienia melodię, a ekonomia kapitału przewiduje, że inflacja będzie nadal spadać.

„Nadal uważamy, że po październikowym CPI nastąpi więcej dobrych informacji o inflacji w nadchodzących miesiącach, co oznacza, że ​​stopy procentowe funduszy federalnych osiągną szczyt na niższym poziomie od 4,50% do 4,75% na początku przyszłego roku” – powiedział główny ekonomista Capital Economics na Amerykę Północną Paul Ashworth.

„Pod koniec ostatniego cyklu zacieśniania w grudniu 2018 r. urzędnicy nadal przewidywali, że stopy będą musiały wzrosnąć o dodatkowe 75 pb… A 12 miesięcy temu Fed przewidywał tylko 100 pb zaostrzenia w tym roku”.

W przyszłym tygodniu będzie skrócony tydzień świąteczny, a Święto Dziękczynienia w USA przypada w czwartek. Protokół Fed z październikowego posiedzenia i więcej mówców Fed zaplanowano również na przyszły tydzień. Awersja do ryzyka prawdopodobnie się ustabilizuje, a złoto może spaść niżej, powiedział dla Kitco News starszy analityk rynku OANDA Edward Moya.

„Byliśmy tak blisko przekonania większości Wall Street, że doszło do miękkiego lądowania. Ale prawdopodobnym scenariuszem jest to, że ostatnie odbicie apetytu na ryzyko w końcu rozegra się jak zwyżka na rynku bessy”, powiedział Moya.

„Inflacja będzie trudna do ogłoszenia zwycięstwa przez Fed wiosną przyszłego roku, a to oznacza, że ​​ryzyko, że będzie musiał zacieśnić się po lutym, powinno zostać złagodzone.”

Fed wciąż stoi przed silnym rynkiem pracy. W ten weekend rynki będą analizować dane o sprzedaży z Czarnego Piątku, aby zobaczyć, jak poważne było zniszczenie popytu. Ale Moya nie wyklucza, że ​​amerykański konsument pozostanie w dobrej formie.

Analityk OANDA również nie przewiduje, że w przyszłym tygodniu złoto będzie miało 1750 USD za uncję.

TD Securities określił zwyżkę złota jako ruch pokrywający krótkie pozycje.

„Ryzyko pozycjonowania pozostaje przechylone w górę. Przebicie powyżej 1850 USD może katalizować dodatkowe zyski. Ale jeśli tak się stanie, pozycjonowanie będzie przechylone w dół”, powiedział w piątek Kitco News strateg ds. surowców TD Securities Daniel Ghali.

W dłuższej perspektywie akcja cenowa złota zależy od tego, jak zachowa się inflacja.

„Jeżeli inflacja opadnie, Fed będzie mógł się zmienić” – dodał Ghali.

Dane w przyszłym tygodniu

Środa: roszczenia bezrobotnych w USA, zamówienia na dobra trwałe, sprzedaż nowych domów w USA, protokoły z posiedzeń FOMC.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany