Czy na złocie i srebrze szykuję się hossa, czy to kolejny falstart ?

0 106

Czy na złocie i srebrze szykuję się hossa, czy to kolejny falstart ?

To był ekscytujący tydzień dla złota i srebra, ponieważ ceny osiągnęły wielomiesięczne maksima. Srebro kończy tydzień solidnymi wzrostami powyżej 23 USD za uncję, a złoto utrzymuje się na poziomie 1800 USD.

Tydzień zamyka znaczący zwrot na wykresie miesięcznym. Po siedmiu miesiącach z rzędu spadków, ceny złota zakończyły listopad z 7,5% wzrostem. Srebro zakończyło miesiąc blisko 14% wzrostem.

Nie tylko akcja cenowa stała się zwyżkowa, ale złoto zdołało utrzymać krytyczne wsparcie przez ostatnie trzy miesiące. Chociaż nastroje znacznie się zmieniają, na rynku nadal panuje pewne wahanie. Inwestorzy mogą być optymistycznie nastawieni do złota i srebra, ale nie są jeszcze gotowi na ich zakup.

Wielokrotnie wskazywaliśmy, że listopadowe zyski wynikały z pokrycia krótkich pozycji, które nie jest trwałe. Będziemy musieli poczekać do przyszłego piątku, aby zobaczyć, jak zmieniło się pozycjonowanie spekulacyjne na rynku. Jednak z tego, co widzimy, nadal nie ma wielu dowodów na to, że inwestorzy kupują złoto, aby je posiadać.

Ten brak przekonania widzimy również w produktach giełdowych opartych na złocie. Akcje SPDR Gold (NYSE: GLD) odnotowały w zeszłym miesiącu spadek o prawie 12,5 tony, pomimo ogromnego wzrostu.

Kevin Grady, prezes Phoenix Futures and Options, zwięźle opisał obecną akcję cenową, ponieważ rynki nadal reagują na płynne oczekiwania dotyczące stóp procentowych w USA.

„Nie chcesz mieć krótkiego złota, jeśli Fed zamierza podnieść stopy procentowe o 50 punktów bazowych” – powiedział Kitco News.

„Ale ludzie nie mówią, żebyśmy zajęli długą pozycję w złocie po 1800 USD; mówią, żebyśmy nie byli krótko”.

Złoto nadal ma problem z Fed, nawet jeśli spowolni tempo podwyżek stóp procentowych do 50 punktów bazowych jeszcze w tym miesiącu.

Piątkowy listopadowy raport o zatrudnieniu pokazuje, jak trudne jest obecne otoczenie gospodarcze dla amerykańskiego banku centralnego. Raport mówi, że gospodarka USA stworzyła w zeszłym miesiącu 263 000 miejsc pracy. W tym samym czasie roczne płace wzrosły o 5,1%.

Rezerwa Federalna, jeśli chce obniżyć inflację, będzie musiała nadal zaostrzać politykę pieniężną, aby spowolnić gospodarkę i osłabić rynek pracy.

Możemy nie uzyskać więcej ruchów o 75 punktów bazowych, ale inwestorzy muszą zwracać uwagę na końcowe oczekiwania dotyczące stóp procentowych. Rynki oczekują, że stopa funduszy Fed osiągnie szczyt w pierwszej połowie 2023 roku na poziomie 5,25%.

Wszelkie oznaki, że końcowa stawka będzie musiała wzrosnąć, aby schłodzić gospodarkę i rynek złota, szybko zniweczą te ciężko wywalczone zyski.

Ale to nie koniec zguby i mroku; nastroje na rynku zmieniły się z „kupowania spadków” z „sprzedaży rajdów”. Nadchodzi recesja (wielu ekonomistów twierdzi, że recesja już jest), a zagrożenie staje się tym większe, im bardziej agresywny staje się Fed.

Fed może zrobić tylko tyle, by obniżyć inflację. Gdy gospodarka zacznie odczuwać skutki tych agresywnych działań, wielu oczekuje, że bank centralny szybko zmieni kurs.

Może to trochę potrwać i wystąpią pewne krótkoterminowe wahania, ale dla wielu analityków przyszłość złota i srebra rysuje się w jasnych barwach.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany