Chiny kupiły w lipcu 23 tony złota

0 53

To już kolejny, dziewiąty miesiąc z rzędu kiedy Chiny kupują złoto. W lipcu zwiększyli swoje rezerwy o kolejne 23 tony.

Krishan Gopaul, starszy analityk w World Gold Council, poinformował w mediach społecznościowych, że Ludowy Bank Chin kupił w zeszłym miesiącu 23 tony złota. Gopaul zauważył, że do tej pory w tym roku Chiny zakupiły 126 ton złota, zwiększając swoje oficjalne rezerwy do 2 136 ton.

Chociaż Chiny stały się wiodącym nabywcą na rynku metali szlachetnych, niektórzy analitycy twierdzą, że bank centralny dopiero zaczyna.

Willem Middelkoop, twórca Commodity Discovery Fund:

„Kiedy kupujesz złoto, jest to bezpośredni głos przeciwko dolarowi amerykańskiemu.
Chiny wysyłają wiadomość do Białego Domu, że nie wspierają globalnego systemu finansowego opartego na dolarze amerykańskim”.

Thorsten Polleit, główny ekonomista w Degussa, powiedział, że również postrzega trwałe zakupy złota przez Chiny jako wotum nieufności wobec dolara amerykańskiego.

Thorsten Polleit:

„Chiny wysyłają światu wyraźny sygnał, który jest widoczny dla wszystkich: Zmniejszają swoje zasoby dolara amerykańskiego i jednocześnie zwiększają swoje rezerwy złota. Podobnie jak wiele innych krajów niezachodnich, Chiny chcą zmniejszyć swoją zależność od dolara amerykańskiego, a fizyczne złoto jest jego naturalnym substytutem”.

Middelkoop powiedział, że spodziewa się również, że Chiny będą kupować złoto przez dłuższy czas i że jego zdaniem jest to początek końca dolara amerykańskiego.

Analitycy twierdzą, że popyt ze strony banków centralnych, choć spowolnił w ciągu ostatnich kilku miesięcy, pozostaje istotnym wsparciem dla cen złota. Middelkoop zauważył, że złoto utrzymuje krytyczne poziomy wsparcia, nawet gdy rentowność 10-letnich obligacji USA utrzymuje się na poziomie około 4%.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany