Chińskie zagraniczne inwestycje w metale i górnictwo osiągną w tym roku rekordowy poziom

0 21

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Fudan w Szanghaju, chińskie inwestycje zagraniczne w metale i górnictwo osiągną w tym roku rekordowy poziom.

Według raportu Green Finance and Development Centre, chińskie inwestycje i nowe kontrakty w sektorze metali i górnictwa wyniosły ponad 10 mld USD w pierwszej połowie 2023 roku. Stanowi to 131% wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r.

Raport analizuje inwestycje w Inicjatywę Pasa i Szlaku (BRI) w pierwszej połowie 2023 roku. BRI to projekt infrastrukturalny prowadzony przez Chiny, który został uruchomiony w 2013 r. i ma na celu połączenie Chin z Europą, Azją i innymi krajami. Zasoby mineralne odgrywają kluczową rolę w projekcie, a w 2015 r. Pekin uruchomił Fundusz Rozwoju Przemysłu Wydobywczego Pasa i Szlaku.

Według raportu, minerały przejściowe wykorzystywane w bateriach, takie jak lit, są szczególnie interesujące dla chińskich inwestorów. Inwestowano również w uran, stal, miedź i żelazo. Chiny są obecnie największym na świecie producentem pojazdów elektrycznych, baterii, paneli słonecznych i turbin wiatrowych.

Raport Green Finance and Development Centre z 1 sierpnia:

„Głównymi krajami wzrostu chińskiego zaangażowania były Boliwia, Namibia, Erytrea i Tanzania”

26 krajów, w tym Turcja, Polska i Kenia, odnotowało 100% spadek zaangażowania w BRI. Huayao Cobalt i gigant akumulatorowy CATL były kluczowymi inwestorami w ciągu całego roku.

BRI przyciągnęła w sumie 148 krajów i przekroczyła 1 bilion dolarów (7,17 biliona juanów) w skumulowanych projektach. Jednak w tym tygodniu włoski minister obrony Guido Corsetto określił decyzję o przystąpieniu do BRI w 2019 r. jako „improwizowaną i okropną”. Corsetto powiedział, że Chiny były jedynymi zwycięzcami projektu rozwojowego, który w niewielkim stopniu przyczynił się do zwiększenia włoskiego eksportu.

Wysiłkom Pekinu na rzecz zapewnienia ciągłych dostaw surowców mineralnych towarzyszy również rosnący krajowy sektor przetwórczy. Autorzy raportu stwierdzają, że Chiny posiadają ponad 50% globalnej zdolności przetwarzania litu, niklu, kobaltu i grafitu.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany