Chiński import złota z Rosji wzrósł w lipcu o 750%

0 94

Chiński import złota z Rosji wzrósł w lipcu o 750%

Chiny znacznie zintensyfikowały zakupy złota z Rosji w związku z zachodnim zakazem sprzedaży rosyjskiego złota po inwazji na Ukrainę.

W lipcu Chiny importowały rosyjskie złoto o wartości 108,8 mln USD. Oznacza to wzrost o 750% w porównaniu z 12,7 milionami dolarów w poprzednim miesiącu i wzrost o 4800% w porównaniu z 2,2 miliona dolarów odnotowanymi w tym samym miesiącu rok temu, podały rosyjskie media RBC cytując chińskie dane celne. Wymienione dane obejmowały surowe i półwykończone formy złota.

Więcej zakupów z Chin następuje po tym, jak USA, Wielka Brytania, Kanada, Japonia, UE i Szwajcaria zakazały rosyjskiego eksportu złota po inwazji Rosji na Ukrainę.

Wcześniej w sierpniu poinformowano, że Rosja poszukuje własnego międzynarodowego standardu dla metali szlachetnych po tym, jak została wyrzucona przez London Bullion Market Association (LBMA). Rosja zaznacza, że może proponować stałą cenę sprzedaży w walutach krajowych.

Ministerstwo Finansów tego kraju stwierdziło, że „kluczowe” jest stworzenie nowego Moskiewskiego Standardu Światowego (MWS) w celu „normalizacji funkcjonowania przemysłu metali szlachetnych” i stworzenia alternatywy dla LBMA.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę LBMA zawiesił także akredytację rosyjskich rafinerii metali szlachetnych, zabraniając im sprzedaży nowych produktów w Londynie. Zawieszenie zostało oficjalnie ogłoszone 7 marca.

Według Ministerstwa Finansów, Rosja była drugim największym producentem złota pod względem wolumenu w 2021 r., a produkcja złota wzrosła o 9% do 343 ton. Przemysł metali szlachetnych w Rosji generuje około 25 miliardów dolarów rocznie.

Sankcje działają słabo bo wiele krajów nie chce się do nich przyłączyć i się nie przyłączy. Dochodzi do tego niechęć wręcz wielu regionów świata do USA i polityki tego państwa. Dlatego Rosja na razie utrzymuje się na powierzchni lepiej niż spodziewali się eksperci.

Z pewnością nie na każdym rynku będzie sobie równie dobrze radziła Rosja jak na surowcach. Wysoka technologia i specjalistyczne półprodukty nie pojawią się na rosyjskim rynku i nie ma kto ich zastąpić.

Dlatego sankcje choć powoli będą działać na niekorzyść.

Światowe ceny złota raczej nie będą mocno zwyżkować kiedy Rosja, główny producent będzie chciała sprzedawać ten metal szlachetny za wszelką cenę.

Tekst powstał na podstawie publikacji: https://www.kitco.com/news/2022-08-30/China-s-gold-imports-from-Russia

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany