Chaos na rynkach – cena złota spadła o 50 USD

0 27

Chaos na rynkach – cena złota spadła o 50 USD

Rynki na całym świecie pogrążają się w spadkach akcji, kryptowalut i złota. Analitycy ostrzegają przed paniką wyprzedaży, ponieważ rynki dyskontują oczekiwania na bardziej agresywną politykę Rezerwy Federalnej.

Inwestorzy już reagują na decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych zaplanowaną na środę po zaskakujących gorących danych inflacyjnych z USA.

Inflacja utrzymuje się obecnie w rocznym tempie 8,6%, a eksperci tacy jak Mohamed El-Erian, główny doradca ekonomiczny Allianz, twierdzą, że aby inflacja osiągnęła szczyt, Fed będzie musiał stać się bardziej agresywny.

Dolar amerykański zareagował pozytywnie na tę wiadomość, a indeks dolara amerykańskiego jest bliski 20-letniemu maksimum wynoszącemu 104,97.

Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych również wzrosły, zwiększając presję na aktywa takie jak złoto. Rentowności dwuletnich obligacji skarbowych wzrosły do ​​15-letniego maksimum, osiągając 3,25%, podczas gdy 10-letnie do 3,3% — najwyższego od 2011 roku.

Złoto doświadczyło gwałtownej wyprzedaży, ponieważ w ciągu dnia spadło o około 50 USD w odpowiedzi na rosnące rentowności i mocnego dolara amerykańskiego. Ostatnie sierpniowe kontrakty terminowe na złoto wynosiły 1830,40 USD, co oznacza spadek o 2,40% w ciągu dnia.

Moya powiedział, że metal szlachetny ma problemy, ponieważ inwestorzy wciąż trawią dane o inflacji i powracają obawy dotyczące kolejnego spowolnienia w Chinach z powodu ostatniej epidemii COVID w Pekinie i Szanghaju.

„Widzimy znaczną słabość złota. Sytuacja COVID w Chinach może prowadzić do znacznie przedłużonego okresu problemów z łańcuchem dostaw, które przyczynią się do tego, że rynki walczą z inflacją”, powiedział Moya w poniedziałek.

Dodatkowo następuje reset oczekiwań dotyczących i tak już agresywnych podwyżek stóp przez Rezerwę Federalną, które są obecnie postrzegane jako niewystarczające do opanowania inflacji.

„Istnieje przekonanie, że skoro rynki nadal funkcjonują prawidłowo i nie ma jeszcze problemów na rynkach kredytowych, w najbliższym czasie Fed nie zmieni kursu. A teraz wydaje się, że podwyżki stóp mogą być większe, niż wszyscy się spodziewali. To zła wiadomość dla złota” – wyjaśnił Moya.

Oczekiwano, że Fed może spowolnić podwyżki stóp do września lub października. I to się teraz zmienia.

Złoto pozostaje zagrożone większą wyprzedażą. Wsparcie na poziomie 1800 USD za uncję może nie zostać utrzymane, a rynek złota może zobaczyć odwrót w kierunku 1750 USD za uncję, dodał Moya.

„Rynek spodziewa się, że presja sprzedaży może pozostać tutaj dość agresywna. Złoto jest podatne na 1750 USD. I powinno zacząć stawać się bardziej atrakcyjne na tym poziomie” – powiedział.

Spadek poniżej 1810 USD za uncję może wywołać znaczną presję na sprzedaż, zauważyli stratedzy z TD Securities.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany