Cena złota może spaść poniżej 1800 USD

0 266

Cena złota może spaść poniżej 1800 USD, ponieważ rynki dają 90% szans na podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych w USA.

Rynek złota pozostaje pod znaczną presją sprzedaży i może być na drodze do poziomów poniżej 1800 USD za uncję, ponieważ rynek wzywa Rezerwę Federalną do jeszcze bardziej agresywnej działalności.

Rezerwa Federalna rozpoczęła we wtorek dwudniowe posiedzenie dotyczące polityki pieniężnej i była na dobrej drodze do podniesienia stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Jednak w piątek amerykański indeks cen towarów i usług konsumenckich wykazał, że w zeszłym miesiącu roczna inflacja osiągnęła nowy, najwyższy od 40 lat poziom 8,6%.

Według CME FedWatch Tool, rynki dają teraz 90,5% szansy na ruch o 75 punktów bazowych w środę. Według ekonomistów byłby to pierwszy od 27 lat tak agresywny ruch Fed.

Niektórzy analitycy twierdzą, że te jastrzębie oczekiwania nie są dobre dla złota w krótkim okresie.

„Złoto zostało pobite w poniedziałek, spadając o prawie 3%, ponieważ inwestorzy wycenili szansę na podwyżkę stóp procentowych w USA o 75 punktów bazowych po gorących danych o inflacji z zeszłego piątku”, powiedział Lukman Otunuga, starszy analityk ds. badań w FXTM.

„Złoto może czekać w środę na większe rozczarowanie, jeśli Jerome Powell przyjmie jastrzębi ton lub zasygnalizuje, że Fed utrzyma agresywne podejście do podwyżek stóp. Solidne dzienne zamknięcie poniżej 1800 USD może zasygnalizować powrót do ostatnich minimów na poziomie 1765 USD”.

Ipek Ozkardeskaya, starszy analityk Swissquote Bank, zauważył, że jedynym aktywem przyciągającym kapitał inwestorów jest dolar amerykański.

„Nikt nie chce ryzykować w jakimkolwiek aktywie innym niż dolar amerykański przed jutrzejszą decyzją FOMC; nawet tradycyjne bezpieczne aktywa cierpią teraz” – powiedziała we wtorek.

Wraz z dolarem amerykańskim rosnąca rentowność obligacji i rosnące realne stopy procentowe również okazują się wyzwaniem dla złota.

Ole Hansen, szef Strategii Surowcowej w Saxo Bank, powiedział we wtorkowym raporcie, że patrząc na techniczny obraz złota, ceny są w stanie przetestować wsparcie na poziomie około 1780 USD za uncję.

„Wykres tygodniowy pokazuje, że jeśli wsparcie 1780 USD zostanie przełamane, nie ma silnego wsparcia przed około 1670 USD. Aby odwrócić niedźwiedzi obraz, potrzebne jest dzienne zamknięcie powyżej 1880 USD – powiedział”.

Hansen zauważył, że realna rentowność 10-letnich obligacji wynosi około 0,65%, co jest najwyższym poziomem od marca 2019 r. i jest wyższa od -1% obserwowanej na początku roku.

„Opierając się na historycznym związku między złotem a realnymi zyskami, niektórzy twierdzą, że cena złota jest obecnie zawyżona o ponad 300 USD” – powiedział.

Hansen dodał jednak, że pomimo trudnego obrazu technicznego nadal istnieje silne fundamentalne poparcie dla tego metalu szlachetnego. Powiedział, że zawirowania na rynkach finansowych, rosnące zagrożenie inflacyjne i rosnące ryzyko stagflacji będą nadal wspierać ceny.

„Uważamy, że zabezpieczenia w złocie przed rosnącym ryzykiem stagflacji wraz z traderami reagującymi na najwyższy poziom inflacji od 40 lat, a także zawirowania na akcjach i kryptowalutach, to tylko niektóre z powodów, dla których złoto nie spadło w tempie dyktowanym poprzez wzrost realnych zysków” – powiedział.

Inni analitycy zauważyli, że nawet jeśli ceny złota spadną, rynek pozostanie zdrowy, a niższe ceny mogą być postrzegane jako okazja do zakupu.

„Konieczne jest, aby złoto pozostało konstruktywne, gdy te oczekiwania się spełnią. Jeśli to możliwe, nadejdzie czas, w którym inflacja ostygnie, a Fed może zdjąć nogę z gazu. Kiedy tak się stanie, nadejdzie czas, aby złoto zabłysło, ” powiedzieli analitycy z Blue Line Futures.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany