Cena złota jest w krytycznym momencie

0 149

Czy cena złota może zakończyć sześciomiesięczną złą passę? Cena złota jest w „krytycznym momencie” – analitycy

Zdaniem analityków to, co zrobi złoto w ciągu najbliższych dwóch tygodni, będzie miało decydujące znaczenie dla cen pod koniec roku. Wszystkie oczy zwrócone są na ostatnie rundy danych o zatrudnieniu i inflacji, ponieważ złoto wykazuje obiecujące oznaki w obliczu eskalacji napięć geopolitycznych i rosnącej zmienności na rynku.

Złoto odnotowało kluczowy rozwój w połowie tygodnia, ponieważ ceny wzrosły z 2,5-letnich minimów i zbliżyły się do poziomu 1700 USD za uncję. W chwili pisania tego tekstu kontrakty futures na grudzień Comex były notowane po 1 673,70 USD, co oznacza wzrost o ponad 1% w ciągu tygodnia, ale spadek szósty miesiąc z rzędu.

„W środę złoto miało kluczowe odwrócenie. Zrobiliśmy nowy odwrót od dołków i zakończyliśmy z wyższym zamknięciem. W czwartek i piątek mieliśmy kontynuację. Patrząc na wykres złota, jest to bardzo pozytywne. Krótkoterminowy trend w kierunku bocznym i rosnącym” – powiedział Kitco News starszy strateg rynkowy RJO Futures, Frank Cholly.

Jeśli rynek złota wróci powyżej 1700 USD, nastąpi trend wzrostowy i możliwy będzie skok do 1740 USD, dodał Cholly.

Przed tym tygodniem dane techniczne dotyczące złota były bardzo negatywne, zwłaszcza po spadku poniżej 1680 USD. Gwałtowny spadek poniżej 1600 USD mógł otworzyć drzwi do większej wyprzedaży do 1290 USD, powiedział strateg DailyFX, Michael Boutros.

„Obraz techniczny był bardzo ponury” – powiedział Boutros dla Kitco News.

„Jeżeli ceny złota są w stanie przekroczyć 1706 USD, możemy zapomnieć o spadku”.

Ale ruch wyższy musi nastąpić w ciągu najbliższych dwóch tygodni. W przeciwnym razie zwycięży trend spadkowy.

„To, co wydarzy się w ciągu najbliższych dwóch tygodni w cenach, jest najważniejsze. Nadzwyczajna szybkość i skala podwyżek stóp Fed wywierają silną presję na złoto” – zauważył Boutros.

Napięcia geopolityczne mogą być jednym z krótkoterminowych czynników, które pchną złoto powyżej 1700 dolarów. Ostatnie wydarzenia spowodowały aneksję przez Rosję czterech regionów południowo-wschodniej Ukrainy, obiecując użycie wszelkich środków niezbędnych do obrony terytorium.

„Jeżeli eskalacja w Rosji zacznie budzić obawy o realne możliwe zagrożenie nuklearne”, będzie to pozytywne dla złota, dodał Boutros.

Należy jednak pamiętać, że wszelkie geopolityczne wzrosty cen złota są prawdopodobnie tylko tymczasowe, powiedział Bart Melek, globalny szef strategii surowcowej TD Securities.

„Za każdym razem, gdy następuje wzrost ryzyka geopolitycznego, następuje przynajmniej chwilowy wzrost” – powiedział.

Jednak biorąc pod uwagę sytuację w polityce pieniężnej, trudno będzie odwrócić ogólny trend spadkowy złota.

„Ostatecznie dolar amerykański nadal jest mocny. Perspektywy się nie zmieniły. Fed będzie nadal podnosić stopy procentowe. A Bank Anglii również przeprowadzi dość agresywne zacieśnienie”, zauważył Melek.

Dane o zatrudnieniu i inflacji

Krótkoterminowy kierunek złota będzie w dużej mierze zależeć od danych o zatrudnieniu i inflacji opublikowanych w pierwszych dwóch tygodniach października.

„Nie widzę wybicia na złocie, dopóki nie zobaczymy danych o zatrudnieniu i inflacji. Jeśli CPI lub zatrudnienie będą wyższe niż oczekiwania, będzie to negatywne dla złota. Sugeruje to, że Fed będzie bardziej skłonny do kontynuowania podwyżek zgodnie z jego Na wykresie punktowym zarysowuje się 4,6%. Wysoka inflacja oznaczałaby również, że rynek mógłby wycenić coś bardziej agresywnego w przyszłości” – mówi Melek.

Wezwania do konsensusu rynkowego szacują, że raport o zatrudnieniu pokazuje, że gospodarka dodała 250 000 miejsc pracy we wrześniu, a stopa bezrobocia pozostała blisko 50-letnich minimów na poziomie 3,7%.

Oczekuje się, że roczna inflacja we wrześniu wyniesie 8,1% po 8,3% w sierpniu.

Oczekiwane dane na przyszły tydzień

Poniedziałek: PMI dla przemysłu ISM w USA

Środa: zatrudnienie poza rolnictwem w USA ADP, ISM non-manufacturing

Czwartek: wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA

Piątek: płace poza rolnictwem w USA

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany