Cena złota jest „podatna” na znaczny spadek

0 118

Cena złota jest „podatna” na znaczny spadek – ANZ

Złoto znajduje się w niepewnej sytuacji, ponieważ wybicie poniżej 1675 USD za uncję może otworzyć drzwi do 1600 USD za uncję, ostrzegła Grupa Bankowa Australii i Nowej Zelandii (ANZ).

Silniejszy dolar amerykański i rosnące rentowności amerykańskich obligacji skarbowych przed kolejnymi podwyżkami stóp sprawiają, że złoto znajduje się pod silną presją. Grudniowe kontrakty terminowe na złoto Comex były ostatnio na poziomie 1 675,40, co oznacza wzrost o 0,26% w ciągu dnia.

„Rezerwa Federalna dała jasno do zrozumienia, że ​​skłania się do zbyt dużego zaostrzenia, a nie zbyt małego. Przy uparcie wysokiej inflacji podwyżki stóp procentowych będą agresywne. warunki gospodarcze się pogarszają” – powiedzieli w najnowszym raporcie z tego tygodnia główny strateg surowcowy ANZ Daniel Hynes i strateg surowcowy Soni Kumari.

„Pogarszająca się płynność i wyższe zyski z USA będą zasilać przepływy do przystani i zwiększają premię za ryzyko”.

W środę rentowność 2-letnich papierów skarbowych po raz pierwszy od 2007 r. przekroczyła 4%. Tymczasem rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wyniosła 3,561%. Odwrócenie krzywej dochodowości między stopami krótkoterminowymi i długoterminowymi nadal rośnie, zwiększając ryzyko recesji.

„Ryzyko stagflacji lub całkowitej recesji może ostatecznie to odwrócić” – powiedzieli Hynes i Kumari.

„Rosnące ryzyko przedłużającej się recesji może ożywić popyt. Jeśli Fed stanie się gołębi, a inflacja pozostanie wysoka, może to utrzymać niskie stopy realne i wspierać ceny złota”.

W międzyczasie rosnące ryzyko geopolityczne związane z eskalacją Rosji na Ukrainie miało ograniczony wpływ na ceny złota. „Dolar nadal jest aktywem z wyboru” – zauważyli stratedzy surowcowi.

Według ANZ, krótkoterminowy obraz techniczny w przypadku złota pozostaje zniżkowy.

„Przebicie poniżej 1,675 USD/oz sugeruje, że cena może spaść do 1600 USD/oz” – napisali stratedzy.

„Niedźwiedzie mogą rozszerzyć ruchy spadkowe cen do 1600 USD/oz i poniżej… Natychmiastowy opór leży na poziomie 1700 USD/oz, a przełamanie tego poziomu postawiłoby kolejny punkt oporu na poziomie 1735 USD/oz. Podczas odwrócenia trendu byłoby to możliwe, jeśli ceny przekroczą krytyczny poziom 1800 USD za uncję”.

Perspektywy dla złota pogorszyły się we wrześniu z powodu dolara. Obecnie szacuje się, że dolar amerykański pozostanie silniejszy na dłużej.

„Odporność zawodowa oznacza, że ​​Fed będzie musiał podnosić się dalej, niż oczekuje rynek. Europa stoi w obliczu poważnego kryzysu energetycznego, który jest przeszkodą dla euro i wsparciem dla dolara. W obliczu utrzymującej się siły dolara widzimy, że złoto nadal osiąga gorsze wyniki” – dodali stratedzy ANZ.

Prognoza ANZ przewiduje, że złoto zakończy rok na poziomie 1620 USD, a następnie spadnie do 1575 USD w pierwszym kwartale 2023 r. i wzrośnie do 1650 USD pod koniec przyszłego roku.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany