Cena złota 1700 USD to niebezpieczna strefa

0 85

Cena złota na poziomie 1700 USD znajduje się w niebezpiecznej strefie, ponieważ rynki oczekują na lipcowe posiedzenie FED

Złoto miało ciężki tydzień, ponieważ rynki przeszacowały oczekiwania na podwyżki stóp, a silny dolar amerykański pozbawił złota atrakcyjności bezpiecznego schronienia. W przyszłym tygodniu analitycy pozostają ostrożni, ponieważ poziom 1700 USD za uncję jest niebezpiecznym obszarem dla złota.

„Złoto spadło do najniższego poziomu od 11 miesięcy, ponieważ inwestorzy unikali cennego metalu na rzecz dolara w obliczu ryzyka związanego z brakiem chęci do ryzyka na rynkach”, powiedział starszy strateg surowcowy ANZ Daniel Hynes.

Metal szlachetny zamyka tydzień w dół o ponad 2%, piąty tydzień z rzędu strat, co nie miało miejsca od kilku lat. Od początku roku złoto spadło o około 7%. W chwili pisania tego tekstu kontrakty futures na sierpień Comex były notowane po 1702,50 USD za uncję.

Głównym powodem wyprzedaży w tym tygodniu o 40 USD był zaskakujący raport o inflacji w USA, który pokazał roczną presję cenową rosnącą o 9,1% w czerwcu i doprowadził do przeszacowania oczekiwań podwyżek stóp procentowych w lipcu.

Przed publikacją danych rynki oczekiwały podwyżki o 75 punktów bazowych. Jednak po danych o inflacji rynki nie wykluczały już zbyt dużej podwyżki o 100 punktów bazowych.

I stało się to po tym, jak Bank Kanady zaskoczył rynek wzrostem o 100 punktów bazowych.

„Wzrost tej wielkości jest bardzo nietypowy. Inflacja jest zbyt wysoka i coraz więcej osób obawia się, że wysoka inflacja utrzyma się” – powiedział w środę dziennikarzom gubernator Banku Kanadyjskiego Tiff Macklem.

W odpowiedzi indeks dolara amerykańskiego był notowany na szczytach od 20 lat, rentowność wzrosła, a złoto spadło i na krótko spadło poniżej poziomu 1700 USD za uncję.

„Inwestorzy zaniepokojeni perspektywą globalnego spowolnienia gospodarczego unikają aktywów, zamiast tego szukają schronienia w USD. Inwestorzy ograniczają ekspozycję na metal szlachetny” – opisał Hynes.

„Wzrost CPI może wzmocnić determinację Fedu, aby kontynuować kolejną dużą podwyżkę stóp procentowych jeszcze w tym miesiącu. Długie pozycje netto na Comex osiągnęły trzyletnie minimum, podczas gdy ETF-y wspierane kruszcami zmniejszyły swoje zasoby o 29 ton w zeszłym tygodniu ”.

Bez względu na to, czy będzie to podwyżka o 100 punktów bazowych, czy o 75 punktów bazowych, Fed zademonstruje swoje zaangażowanie w walkę z inflacją na lipcowym posiedzeniu, powiedział Bart Melek, globalny szef strategii surowcowej TD Securities.

„Inflacja nadal będzie problemem i będzie wymagała od Fedu napiętej sytuacji, co jest negatywne dla złota” – powiedział Melek dla Kitco News.

A ponieważ czerwcowa sprzedaż detaliczna przewyższa oczekiwania w czerwcu, Fed ma pole do zaostrzenia.

„Stopy procentowe mogą być wyższe niż się ludziom wydaje, jeśli Fed będzie naprawdę zaangażowany w dwuprocentową inflację” – zauważył Melek.

Fed będzie jednak musiał w końcu odejść od zbytniego zacieśniania. – A złoto zabłyśnie, gdy odwrócą się w drugą stronę – dodał Melek.

Dlaczego obszar 1700 dolarów jest niebezpieczny dla złota?

Ponieważ minęło tak wiele czasu, odkąd złoto było notowane poniżej 1700 USD za uncję, nie ma zbyt wielu poziomów wsparcia tuż poniżej, dlatego zdaniem analityków może nastąpić jeszcze większa wyprzedaż.

„Złoto spadło dalej, niż się spodziewałem. Od tygodni wielu z nas twierdziło, że 1700 dolarów jest możliwym poziomem wsparcia, i na tym właśnie się obecnie znajdujemy” – powiedział Everett Millman, ekspert od metali szlachetnych Gainesville Coins.

„Ryzyko spadków pozostaje dość wysokie. Rynkom zajmie trochę więcej czasu, aby w pełni przetrawić nowe oczekiwania Fedu i wyższego dolara”.

Istnieje szansa, że ​​złoto osiągnie poziom 1600–1550 USD w krótkim okresie, ale to nie zmienia długoterminowej perspektywy Millmana, że ​​złoto będzie rosło pod koniec roku.

Ostatni raz złoto notowano poniżej poziomu 1700 USD za uncję tuż przed wybuchem pandemii. A teraz jest zagrożona pętlą negatywnego sprzężenia zwrotnego, która ponownie wpłynie na ceny, ostrzegł Millman.

„Ponieważ oczekiwania rynku i narracja zostaną przeszacowane na mocniejszego dolara tego lata, wpłynie to na perspektywy techniczne. Negatywna pętla sprzężenia zwrotnego występuje, gdy ceny spadają, bardziej techniczni handlowcy będą aktualizować zakresy i będą mniej uparty na złocie” – powiedział Kitco News .

1700 dolarów jest krytycznym punktem dla złota, a łowcy okazji kupują w tej chwili dip, powiedział Bob Haberkorn, starszy broker surowców RJO Futures.

„Złoto będzie walczyć w tym środowisku” – powiedział Haberkorn dla Kitco News.

„Podwyżka o 100 pb ze strony Fed jest znacząca w stosunku do tego, co kiedyś, i będzie miała wpływ na złoto.”

Melek dodał, że obserwuje 1,679 USD jako pierwszy duży poziom wsparcia i 1,818-1812 USD jako poziomy oporu.

Odwrócenie krzywej dochodowości może pomóc złotu

Jednym z potencjalnych pozytywnych czynników wpływających na przyszłość złota jest odwrócenie krzywej dochodowości, dodali analitycy.

Stany Zjednoczone odnotowały odwrócenie rentowności 10-letnich i 2-letnich obligacji skarbowych, co oznacza, że ​​rentowność dwuletnich amerykańskich obligacji skarbowych jest teraz wyższa niż rentowność 10-letnich obligacji skarbowych. W przeszłości wskazywało to na nadchodzącą recesję, którą rynki zaczynają coraz częściej wyceniać.

„Różnica w zyskach jest obecnie większa niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 22 lat”, analizuje Commerzbankpowiedział.

„Złoto powinno naprawdę skorzystać na tym jako bezpieczna przystań. To jeden z powodów, dla których spodziewamy się wyższych cen złota w nadchodzących miesiącach i kwartałach”.
Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany