Dlaczego banki centralne kupują złoto na 55-letnich szczytach?

0 205

Dlaczego banki centralne kupują złoto na 55-letnich szczytach?

Według Światowej Rady Złota (WGC) banki centralne skierowały swoją szczególną uwagę na złoto w zeszłym roku, kupując 1136 ton – najwięcej od 1967 roku. Oznaczało to również drugi najwyższy poziom w historii od 1950 roku i był to wzrost o ponad 150% w stosunku do ubiegłego roku.

Raport WGC Gold Demand Trends z czwartego kwartału ujawnił, że banki centralne kupiły dodatkowe 417 ton złota, po ogromnym zakupie 445 ton złota w trzecim kwartale.

„Geopolityczna niepewność i wysoka inflacja zostały wskazane jako główne powody kupowania i trzymania złota” – stwierdziła WGC w opublikowanym we wtorek raporcie.

Banki centralne zwracają uwagę na złoto ze względu na jego zachowanie w czasach kryzysu i jego rolę jako długoterminowego magazynu wartości.

„Nic więc dziwnego, że w roku naznaczonym niepewnością geopolityczną i szalejącą inflacją banki centralne zdecydowały się kontynuować dodawanie złota do swoich skarbców i to w przyspieszonym tempie” – czytamy w raporcie.

Ostatnim razem, gdy banki centralne skupowały tak dużo złota, dolar amerykański nadal był wspierany przez złoto.

„Zakupy dokonywane przez banki centralne podkreślają fakt, że złoto pozostaje bardzo ważnym aktywem w systemie monetarnym. Mimo że złoto nie stanowi już zabezpieczenia walut, nadal jest wykorzystywane. Dlaczego? Ponieważ jest prawdziwym aktywem” – powiedział Juan Carlos Artigas, szef działu badań Światowej Rady Złota.

Większość z 1136 ton po raz kolejny „nie została zgłoszona”, czytamy w raporcie.

„Nawiązując do trzeciego kwartału, dane za ostatni kwartał roku były ponownie połączeniem zgłoszonych zakupów i znacznych szacunków niezgłoszonych zakupów” – podkreślono w raporcie.

Przeczytaj także : Filharmonia w srebrze to zawsze dobry wybór

Największym nabywcą w 2022 roku była Turcja

Bank Centralny Turcji kupił w 2022 roku najwięcej złota ze wszystkich banków centralnych, szukając ochrony przed niekontrolowaną inflacją. Oficjalne rezerwy złota Turcji wzrosły o 148 ton do 542 ton, co oznacza najwyższy poziom w historii.

Jesienią inflacja w Turcji przyspieszyła do 85%, po czym w grudniu spadła do 64%. Bank centralny Turcji jako jeden z nielicznych obniżył stopy procentowe w 2022 r., podnosząc główną stopę procentową z 14% do 9%.

Chiny były również wielkim kupcem złota w zeszłym roku, ponieważ Ludowy Bank Chin (PBoC) wznowił skup złota po raz pierwszy od 2019 roku, kupując 62 tony w listopadzie i grudniu i podnosząc po raz pierwszy swoje całkowite rezerwy złota do ponad 2000 ton .

„Zakupy były znaczące, biorąc pod uwagę historyczną pozycję Chin jako dużego nabywcy złota, który zgromadził 1448 ton w latach 2002-2019” – dodano w raporcie.

Kraje Bliskiego Wschodu również zwiększyły zakupy, przy czym Egipt kupił 47 ton, Katar 35 ton, Irak 34 tony, Zjednoczone Emiraty Arabskie 25 ton, a Oman dwie tony.

W Azji Środkowej Uzbekistan zakupił 34 tony do swoich rezerw złota w 2022 roku, następnie Republika Kirgiska z sześcioma tonami i Tadżykistan z czterema tonami.

Indie kupiły 33 tony w 2022 roku, czyli o 57% mniej niż rok wcześniej.

„Interwencja na rynku walutowym w celu wsparcia rupii w ciągu roku spowodowała spadek rezerw walutowych o 70 mld USD, co mogło mieć wpływ na zakup złota przez bank. Jego rezerwy złota wynoszą obecnie 787 ton (8% całkowitych rezerw)” – odnotowano w raporcie WGC.

Spośród banków centralnych rynków rozwiniętych Irlandia jako jedyna kupiła złoto w 2022 roku, dodając trzy tony do swoich rezerw w I kwartale.

Pomimo dużego zainteresowania złotem, doszło do wyprzedaży. Kazachstan był największym sprzedawcą, zmniejszając swoje zasoby złota o 51 ton.

Niemcy sprzedały cztery tony z powodu trwającego programu bicia monet. Sri Lanka zmniejszyła swoje zasoby o trzy tony, a następnie Polska, Filipiny i Mongolia, z których każda sprzedała po dwie tony. Inni sprzedawcy co najmniej jednej tony to Bośnia i Hercegowina, Kambodża i Bhutan.

Rosja zapowiedziała, że w zeszłym roku wznowi zakupy złota od krajowych producentów. Ale nie dostarczono aktualizacji tej zapowiedzi a bank centralny sprzedał trzy tony złota w styczniu 2022 roku.

Perspektywy na 2023 rok

WGC przyznała, że w 2023 roku trudno będzie dorównać zeszłorocznemu popytowi, biorąc pod uwagę historyczną wielkość zakupów.

„Rozsądnie jest również sądzić, że popyt banku centralnego w 2023 roku może mieć trudności z osiągnięciem poziomu z ubiegłego roku” – czytamy w raporcie.

„Spowolnienie wzrostu całkowitych rezerw prawdopodobnie wywrze presję na niektóre banki centralne, zmniejszając ich zdolność do alokacji złota. Dlatego uważamy, że zakupy w 2023 r. będą bardziej umiarkowane”.

WGC zauważyła również, że popyt ze strony banku centralnego jest trudny do przewidzenia, ponieważ często wynika on z polityki. Dodała, że „opóźnione raportowanie przez niektóre banki centralne oznacza, że musimy zastosować wysoki stopień niepewności do naszych oczekiwań,

głównie w górę”.

Może Cię zainteresuje :

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany