Cena złota ma najdłuższą tygodniową passę od lata 2020

0 194

Cena złota ma najdłuższą tygodniową passę od lata 2020 – czy Fed to przerwie ?

Złoto zakończyło w piątek szósty raz tygodniowym wzrostem. Jest to najdłuższa passą od lata 2020 roku, kiedy to złoto osiągało rekordy powyżej 2000 USD za uncję.

Pytanie brzmi, czy metal szlachetny może utrzymać wzrost ? Analitycy widzą nieuniknioną realizację zysków w krótkim okresie.

Jednym z argumentów, które analitycy podnoszą w przyszłym tygodniu, jest to, dlaczego inwestorzy na złocie nie mieliby zrealizować części zysków.

Na początku tego tygodnia cena złota rosła o ponad 6% od początku roku – był to najlepszy początek roku od 2012 – gdy metal szlachetny osiągnął nowy poziom od dziewięciu miesięcy na poziomie około 1949 USD. W chwili pisania tego tekstu lutowe kontrakty futures na złoto Comex były ostatnio na poziomie 1930 USD za uncję, co oznacza wzrost o 0,10% w stosunku do tygodnia.

„Wraz z publikacją danych rynek się wycofa, a zyski z tego stołu zostaną zabrane” – powiedział w piątek Kitco News współdyrektor Walsh Trading, Sean Lusk.

Najważniejszym wydarzeniem, które warto śledzić w przyszłym tygodniu, będzie posiedzenie Rezerwy Federalnej 1 lutego, a następnie konferencja prasowa prezesa banku centralnego Jerome’a Powella.

Wiele mówi się o potencjalnym spowolnieniu tempa podwyżek stóp procentowych, powiedział Lusk. Ale Fed wciąż może zaskoczyć jastrzębim nastawieniem.

Zgodnie z narzędziem CME FedWatch, rynki wyceniają obecnie 98,9% szans na podwyżkę o 25 punktów bazowych w przyszłym tygodniu. Ale Lusk nie wyklucza ruchu o 50 punktów bazowych.

„Nie sądzę, aby Fed był mniej agresywny, ponieważ patrzy w perspektywie długoterminowej” – powiedział.

„Wraz z otwarciem się Chin, będzie większy popyt. Fed mógłby tutaj trzymać nogę na hamulcu”.

Lusk ostrzegł, że w przypadku spadku poniżej 1917 USD za uncję rynek jest narażony na ryzyko ponownego przetestowania poziomów 1890 USD i 1860 USD.

„Nie zdziwiłbym się, gdybyśmy to zobaczyli. Od początku listopada mieliśmy wielkie wzrosty” – powiedział.

Rynek uważa, że Fed jest bliski zakończenia, powiedział starszy analityk rynku OANDA, Edward Moya, Kitco News. Jednak przy zbyt dużej inflacji, Fed mógłby zasygnalizować, że należy zrobić więcej.

„Fed trzyma się wykresu punktowego – 25 pb, 25 pb i 25 pb” – powiedział Moya.

Preferowana przez Fed miara inflacji – bazowy indeks PCE – opowiedziała w piątek interesującą historię, dodał Moya.

„Wskaźnik pokazał, że roczna inflacja jest nadal ponad dwukrotnie wyższa niż cel Fed. A w ujęciu miesięcznym wzrosła i przerwała serię spadków” – zauważył.

Wielu analityków uważa, że złoto jest wykupione na obecnym poziomie. TD Securities zauważyło, że złoto było napędzane przez masowe zakupy chińskie przed Księżycowym Nowym Rokiem.

„Jeszcze ważniejsze niż spotkanie Fed będą pierwsze oznaki, czy masowe zakupy przez Chińczyków trwają po świętach księżycowych. Jest to jeden z większych czynników napędzających złoto”, powiedział Daniel Ghali, starszy strateg ds. surowców w TD Securities.

W dłuższej perspektywie większość analityków jest optymistycznie nastawiona do złota.

„Tendencja wzrostowa jest nadal nienaruszona”, powiedział starszy strateg rynkowy RJO Futures, Frank Cholly, Kitco News.

„Jestem rozczarowany, że rynek nie zdołał przekroczyć 1966 USD. Mieliśmy niezłą passę, a rynek ma chwilę wytchnienia” – powiedział Cholly.

Cholly dodał, że gdy złoto przekroczy 1966 USD za uncję, ceny wkrótce osiągną poziom 2000 USD za uncję.

Przeczytaj także : Filharmonia w srebrze to zawsze dobry wybór

Dane do śledzenia w przyszłym tygodniu

Kolejnym kluczowym wydarzeniem, na które warto zwrócić uwagę w przyszłym tygodniu, jest raport o zatrudnieniu w USA ze stycznia. Rynki spodziewają się dodatkowych 185 000 nowych miejsc pracy, a stopa bezrobocia wzrośnie do 3,6% z 3,5%.

„Tworzenie miejsc pracy utrzymuje się na razie na wysokim poziomie, ale ogłoszenia o zwolnieniach napływają szybko i masowo” – powiedział główny ekonomista międzynarodowy ING, James Knightley.

„Spodziewamy się mniejszego wzrostu zatrudnienia poza rolnictwem niż w ostatnich miesiącach, ale nadal prawdopodobnie będzie znacznie powyżej 100 000, biorąc pod uwagę dużą liczbę wolnych miejsc pracy”.

Również w przyszłym tygodniu na radarze będą spotkania dotyczące polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii.

Wtorek: indeks zaufania konsumentów CB w USA

Środa: posiedzenie Fed, amerykański wskaźnik zatrudnienia ADP poza rolnictwem, ISM dla przemysłu w USA

Czwartek: posiedzenie EBC, posiedzenie BoE, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA, zamówienia fabryczne w USA

Piątek: lista płac poza rolnictwem w USA, usługi ISM w USA

Może Cię zainteresuje :

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany