Złoto fizyczne a papierowe – co jest lepsze?
ZŁOTO FIZYCZNE A ZŁOTO PAPIEROWE
Wielu inwestorów zdaje sobie sprawę i jest świadomych zalet złota, które niejednokrotnie pokazało, że jest bezpieczną przystanią inwestując w to aktywo.
Złoto to świetny sposób na dywersyfikację swojego portfela. Chroni przed wszelkiego rodzaju katastrofami, a także przed inflacją i deflacją. Ale to jak będzie wyglądało kupowane złoto, może wpłynąć na korzyści z inwestycji. Zanim jednak początkujący inwestor podejmie decyzję o inwestycji w złoto, powinien zasięgnąć opinii i dokładnie się zagłębić w jakiej formie nabyć ten rodzaj zabezpieczenia. A to dlatego, że złoto można kupić w formie fizycznej o czym wszyscy doskonale wiedzą ale również w formie papierowej w tzw. złoty fundusz ETF.
Co to zatem jest ETF (ang. exchange-traded fund)
Złoty ETF jest funduszem inwestycyjnym/giełdowym, towarem – głównym aktywem, z którego się składa jest oczywiście złoto. Warto zaznaczyć, że kupując złoty ETF, w rzeczywistości nie posiadasz fizycznego złota, ponieważ fundusz składa się z kontraktów na złoto i instrumentów pochodnych, które są jedynie zabezpieczone złotem. Zatem jeśli zdecydujesz się wykupić swój ETF, otrzymasz ekwiwalent w gotówce, a nie sam metal. Kiedy posiadasz złoty ETF, „ekspozycja na złoto”, którą otrzymujesz, jest w rzeczywistości ekspozycją na wyniki złota. Nie inwestujesz w złoto „fizycznie”. Ponieważ aktywa funduszu są zabezpieczone złotem, ETF śledzi i odzwierciedla te wyniki.
Decyzja o zakupie akcji lub sztabek złota zależy od ogólnych celów inwestycyjnych. Chociaż obie opcje mogą zapewnić pożądany wzrost i stabilność, nie osiągają tych celów w ten sam sposób. Przyjrzyjmy się niektórym kluczowym różnicom między akcjami złota a złotem bulionowym.
ETF – y
- wartość akcji w dużej mierze zależy od wyników firmy: efektywnego działania i osiągania zysków
- można wypłacać udziały w zysku
- wartość akcji może spaść, nawet jeśli cena spot złota wzrośnie
- mają tendencję do szybszej deprecjacji niż cena rynkowa złota w czasie recesji
- cena akcji może zostać zdewaluowana z powodu sporów pracowniczych, niepokojów politycznych, nacjonalizacji zasobów i innych czynników niezwiązanych z ceną złota
- nie wymagają przechowywania ani ubezpieczenia
Fizyczne złoto
- służy jako magazyn wartości przed deprecjacją waluty i niepewnością ekonomiczną
- może być używane jak prawny środek płatniczy
- bez ryzyka kredytowego
- może być wymieniane na towary lub usługi w sytuacji kryzysowej
- może być sprzedawane w postaci minet numizmatycznych, które można sprzedawać znacznie powyżej wartości nominalnej
- zapewnia inwestorom zabezpieczenie przed spadkami na giełdzie
- wymaga opłat za przechowywanie, jeżeli jest umieszczone w skrytkach bankowych lub dilerskich.
Akcje złota poruszają się w ekstremalnych cyklach Na rynku złota można zbić fortunę. Ale musisz zrozumieć cykle rynkowe. Akcje złota poruszają się w skrajnie byczych i niedźwiedzich cyklach, bardziej niż na większości innych rynków. Jeżeli porównasz to z firmami „niecyklicznymi”, takimi jak te, które sprzedają szampony do włosów lub detergenty do prania. Popyt na tego typu przedmioty codziennego użytku jest stały, niezależnie od tego, czy mamy hossę, czy bessę. Natomiast popyt na surowce naturalne, takie jak złoto, jest bardzo cykliczny. Inwestorzy inwestują swoje pieniądze w akcje w czasach boomu. Akcje złota mogą wzrosnąć o 500% w ciągu trzech do pięciu lat wielkiej hossy. Następnie w ciągu sześciu miesięcy spaść o 90% gdy nastanie bessa.
Złote ETF-y zyskują na popularności ze względu na ich przystępność cenową. Są łatwe w handlu, nie musisz niczego trzymać w formie fizycznej i nikt nie wejdzie do twojego domu, aby ukraść twoje akcje. Istnieje jednak wiele ukrytych zagrożeń dla struktury i funkcjonowania ETF-ów na złoto, o których niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę, dlatego decydując się na inwestycję w papierowe złoto, należy bardzo skrupulatnie i z determinacją przyjrzeć się w jaki sposób ten rynek funkcjonuje.
Złoto fizyczne jest długoterminową inwestycją w zdywersyfikowanym portfelu inwestycyjnym i stanowi „twardy rdzeń” naszych oszczędności. Jednak żółty metal nie przynosi tak szybkich zysków, które bez wątpienia mogą dać złote ETF-y i jest mało prawdopodobne, aby został kupiony w celu osiągnięcia znacznej realnej aprecjacji kapitału. Dlatego nie zastępuje akcji ani instrumentów finansowych o stałym dochodzie. Ze względu na wysokie koszty transakcyjne nie nadaje się również do krótko- lub nawet średnioterminowych spekulacji.