Rezerwy złota Chin na poziomie 62,64 mln uncji
Rezerwy złota w Chinach utrzymują się na niskim poziomie 62,64 mln uncji.
Rezerwy złota Chin wyniosły 62,64 mln uncji (1775,81 ton) na koniec marca i jest to wynik bez zmian w porównaniu z końcem lutego, jak podał bank centralny w czwartek.
Jest to bardzo niska wartość w porównaniu z innym krajami wielkich gospodarek. np. USA posiada rezerwy złota według danych na marzec 2022 w wysokości 8 133,5 ton.
Polska ma 230 ton w żelaznej rezerwie a Rosja o koło 2300 ton. Niemcy mają 3 391 ton.
Oficjalne dane pokazały również, że chińskie rezerwy walutowe spadły do 3,188 biliona dolarów na koniec marca, czyli o 25,8 miliarda dolarów, czyli 0,8 procent od końca lutego.
Ostatnio Chiny zmagają się z kolejną epidemią COVID-19. Prawie 20 000 przypadków zostało zgłoszonych w nocy w największym mieście Chin (Szanghaju), co jest kolejnym niemal rekordowym wynikiem dla tego miasta. Urzędnicy przyznali, że miasto ma „trudności”, ale twierdzą, że starają się to poprawić.
Analitycy ostatnio często wypowiadają się na temat zaskakująco niskich rezerw Banku Centralnego Chin w złocie. Kontekst wypowiedzi dotyczy przede wszystkim poszukiwania odpowiedzi na pytanie kiedy i w jakich okolicznościach Chiny będą skłonne do powiększania swoich rezerw w złocie. Bo to czy to zrobią nie stanowi żadnej wątpliwości.
Kontekst wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz nałożone sankcję przez zachód na Rosję a w tym zablokowanie jej rezerw walutowych zgromadzonych w zachodnich bankach a także embargo na handel na sprzedaż złota każą uważnie śledzić poczynania Chin w tym zakresie.
Niewątpliwe jest, że Chiny w kontekście Tajwanu kibicują Rosji w jej zapędach na Ukrainie ale nie chcą tracić w wyniku ewentualnych sankcji gdyby zdecydowały się na podobną agresję.
Zapasy złota w Chinach są małe a ewentualne ich powiększanie będzie miało znaczenie na jego ceny na całym świecie.
Obecnie złoto kosztuje obecnie 1932 USD za uncję. Brakuje kluczowych fundamentalnych czynników napędzających ruch cen . Wydaje się, że jesteśmy w silnej konsolidacji, która kształtuje się między 1957 USD a 1915 USD za uncję. Każde wybicie z tych poziomów może być dobrym wskaźnikiem przyszłej trajektorii kursu złota.