5 powodów, dla których cena srebra nie rośnie

0 507

5 powodów, dla których cena srebra nie rośnie – StoneX

W odpowiedzi na zamieszanie wokół tego, co dzieje się z cenami srebra, StoneX zorganizowało webinarium na temat srebra, opisując metal szlachetny jako metal Kopciuszka i podając pięć powodów, dla których jego cena nie rośnie znacząco.

StoneX Group Inc. jest organizacją świadczącą usługi finansowe. Firma działa w sześciu obszarach: hedging handlowy, płatności globalne, papiery wartościowe, towary fizyczne, wymiana walut oraz usługi rozliczeniowe i wykonawcze.

Według niektórych szacunków, ceny srebra powinny w tym roku znacznie wzrosnąć ze względu na dynamiczny globalny popyt na monety i ożywienie popytu fizycznego w Indiach. Dlaczego więc tak nie jest? StoneX wymienił pięć powodów.

1. Anemiczna wydajność ceny złota

2. Brak zainteresowania zawodowego — spadek udziałów ETP i CFTC

3. Srebrne skarbce LBMA zapewniają wystarczającą podaż srebra

4. Rynek fizyczny jest znacznie mniejszy niż rynek profesjonalny

5. Cena spotowa nie zbyt mała za to premia lokalna wysoka

StoneX powiedział, że udziały produktów giełdowych (ETP) spadły o ponad 4000 ton od początku roku do prawie 24 000 ton. Zapasy COMEX spadły do ​​prawie 9 700 ton z 11 064, wskazała Rhona O’Connell, szefowa analizy rynkowej dla regionu EMEA i Azji w StoneX.

A jeśli dodać do tego zmniejszenie udziałów LBMA, które w tym roku wynosi 9000 ton, daje to 414 500 ton, co odpowiada 22-tygodniowemu światowemu popytowi przemysłowemu, wyjaśnił O’Connell.

„W zasadzie wygląda na to, że rynek jest dobrze zasilany tymi obniżkami i to byłby jeden z powodów, dla których cena spot nie zmieniła się w porównaniu z doniesieniami o bardzo silnym popycie fizycznym na srebro” – wyjaśniła.

Ważną rolę odgrywa również pozycjonowanie na rynku srebra.

„Srebro COMEX odnotowało krótkie pokrycie. Na początku września całkowita krótka pozycja w ramach komponentu zarządzanego pieniądza wyniosła 9420 ton i jest to największa wartość od lipca 2019 r. W ciągu miesiąca skurczyła się do 6814” – zauważyła.

„To wciąż dość dużo, ponieważ średnia w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynosiła 5204. Jeśli myślimy o powrocie do średniej, mamy jeszcze więcej krótkiego pokrycia”.

O’Connell dodał również, że duża krótka pozycja netto niekoniecznie prowadzi do silnego rajdu obejmującego krótkie pozycje.

StoneX spodziewa się w przyszłym roku znacznie wyższych cen złota i srebra niż obecne poziomy handlu, ale nie przewiduje powrotu wskaźnika złota do srebra do dawnej średniej 60. Obecny wskaźnik, który oznacza, ile uncji srebra potrzeba do kupienia jedną uncję złota, jest na poziomie 88. W momencie pisania tego tekstu, grudniowa cena srebra Comex wynosiła 18,86 USD, co oznacza spadek o 0,41% w ciągu dnia.

„To daleka droga od 60 i bardzo trudno jest przewidzieć okoliczności, w których zobaczymy powrót do średniej” – powiedziała.

Jeśli srebro jest metalem Kopciuszka, to niegodziwa macocha i młodsze siostry są światową gospodarką i dolarem amerykańskim, żartował O’Connell. Pytanie brzmi, ile razy srebro pozostało o północy i ile razy wydarzy się szczęśliwe zakończenie?

O’Connell zwrócił uwagę, że srebro może być bardzo niestabilne, a inwestorzy muszą być przygotowani na wiele emocji, które mogą zakończyć się spadkiem.

W 2022 r. podaż srebra powróciła z powodu umorzeń w funduszach ETF.

„Obecnie patrzymy na nadwyżkę około 2200 ton w tym roku lub nieco poniżej równowartości trzytygodniowego zapotrzebowania” – stwierdziła O’Connell.

W 2021 r. Meksyk, Chiny i Peru były trzema największymi producentami srebra, odpowiadając za 51% światowej podaży kopalni srebra.

Ponadto całkowite koszty gotówkowe dla pierwotnych kopalń srebra wyniosły 3,88 USD, podczas gdy całkowite koszty utrzymania wyniosły 10,88 USD. Dla porównania, średnia cena srebra od początku roku wynosi 21,86 USD.

„W normalnych warunkach podaż srebra jest ciągła i duża” – opisała O’Connell.

Sytuacja w Indiach jest jednym z powodów, dla których wielu spodziewało się, że ceny srebra będą znacznie wyższe. Od maja napływają do kraju silne strumienie srebra.

„To ożywienie było uwolnieniem stłumionego popytu po słabych latach 2020 i 2021. Jeden z wiodących importerów poinformował, że indyjscy inwestorzy traktują srebro jako złoto dla ubogich… oczekując, że cena srebra będzie rosła” – powiedziała O’Connell.

Jeśli chodzi o prognozy na przyszłość, StoneX widzi, że srebro utrzymuje bliski związek ze złotem i miedzią.

Srebro jest napędzane głównie przez złoto, które jest napędzane przez dolara amerykańskiego.

„Prawdopodobnie w przyszłym roku dolar osiągnie szczyt z powodu obaw o zadłużenie rynków wschodzących i wyższe stopy procentowe”, zauważył O’Connell.

„Jeśli dolar pozostanie zbyt silny przez zbyt długi czas przy rosnących stopach, możemy zmierzać w kierunku przepaści finansowej stabilności rynków wschodzących. Banki centralne prawdopodobnie są tego świadome”.
Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany