Kolejne sankcje na Rosję? Cena aluminium rośnie

0 78


Ceny aluminium umocniły się w czwartek po informacji, że USA planują zakazać importu z Rosji, podczas gdy złoto ustabilizowało się przed kluczowymi danymi o inflacji w USA.

Notowane w Londynie aluminium zamknęło się w środę ponad 5% wyżej po tym, jak Reuters podał, że administracja Bidena rozważa wstrzymanie importu rosyjskiego aluminium w odpowiedzi na eskalację militarną Moskwy na Ukrainie.

Wiadomość ta pojawia się po tym, jak Rosja przeprowadziła w tym tygodniu serię niszczących uderzeń rakietowych na Ukrainę, w pozornym odwecie za zniszczenie mostu łączącego Rosję z Krymem.

Biały Dom nie podjął żadnej formalnej decyzji w tej sprawie, a jedynie rozważa opcje, czytamy w raporcie. Mimo to, perspektywa większej podaży sprawiła, że ceny aluminium zanotowały swój najlepszy dzień od ponad tygodnia.

Metal ten, jak większość innych metali przemysłowych, gwałtownie spadł w tym roku w związku z rosnącymi obawami o globalną recesję.

Ceny złota były stabilne w miniony czwartek, po tym jak nieznacznie wzrosły podczas poprzedniej sesji. Złoto spot wzrosło o około 0,1% do 1.673,62 dolarów za uncję, podczas gdy kontrakty terminowe na złoto wzrosły o 0,2% do 1.681,1 dolarów za uncję.

Ceny kruszcu spadły w tym tygodniu w wyniku bardziej jastrzębich sygnałów ze strony Rezerwy Federalnej, jak również rosnącego popytu na dolara jako bezpieczną przystań. Rynki oczekują teraz na kluczowe dane o inflacji CPI (Consumer Price Index) w USA, które mają dać więcej wskazówek na temat ścieżki amerykańskiej polityki monetarnej. Oczekuje się, że odczyt pokaże, że inflacja pozostała we wrześniu w pobliżu 40-letnich maksimów.

Opublikowany w środę protokół z wrześniowego posiedzenia Fed pokazał, że decydenci jednogłośnie zgodzili się na przesunięcie polityki monetarnej na restrykcyjne terytorium i prawdopodobnie utrzymają wysokie stopy procentowe przez dłuższy czas, ponieważ bank centralny walczy o obniżenie inflacji.

Protokoły wzmocniły dolara, przesuwając go bliżej 20-letniego maksimum. Dane pokazały również, że inflacja cen producentów w USA wzrosła bardziej niż oczekiwano, dając Fedowi większy impuls do zacieśnienia polityki.

Rynki metali gwałtownie spadły w tym roku, ponieważ rosnąca inflacja i odsetki zmniejszyły popyt na towary szlachetne i przemysłowe. W sytuacji, gdy większość światowych banków centralnych staje się jastrzębia, oczekuje się, że ten trend będzie kontynuowany w najbliższym czasie – podał Investing.com

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany