Znaczny wzrost eksportu złota ze Szwajcarii do Stanów Zjednoczonych

0 155

Jak donosi Reuters, z danych celnych wynika, że szwajcarskie dostawy złota do Stanów Zjednoczonych wzrosły w marcu do najwyższego poziomu od maja 2020 roku.

Obawy inwestorów w związku z sytuacją polityczną na świecie, a przede wszystkim konflikcie pomiędzy Rosją a Ukrainą, mocno napędziły rynek złota. Taki wzrost popytu spowodował wzrost cen metali szlachetnych w lutym i marcu, co z kolei bardzo często zniechęca konsumentów detalicznych w Azji, czyli jedynego regionu, w którym dostawy szwajcarskiego złota gwałtownie spadły.

Szwajcarski eksport do Wielkiej Brytanii, która podobnie jak Stany Zjednoczone jest centrum handlu złotem i ogólnych inwestycji również wzrósł. Szwajcaria jest największym na świecie ośrodkiem rafinacji i tranzytu złota, jako atut posiada miano bezpiecznego miejsca do przechowywania bogactw podczas niepewnych sytuacji gospodarczych i politycznych na świecie.

Według Światowej Rady Złota, fundusze ETF przechowujące złoto dla inwestorów dodały w marcu 185 ton, czyli około 15 miliardów dolarów, co jest najwyższym wynikiem od lipca 2020 roku.

Szwajcarski eksport do Chin spadł w marcu do najniższego poziomu od roku, a dostawy do Indii osiągnęły najniższy poziom od maja 2021 roku. Eksport do Wielkiej Brytanii był najwyższy od czerwca 2021 roku. Dokładniejsze dane prezentuje tabela poniżej.

Eksport złota ze Szwajcarii do innych regionów w tys.
Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany