Złoto zalicza trzeci z rzędu tygodniowy spadek

0 58

Złoto zalicza trzeci z rzędu tygodniowy spadek swoich notowań.

Cena złota na rynku spotowym była wyższa w piątek, ale spada w ciągu tygodnia, ponieważ inwestorzy obawiają się perspektyw agresywnych podwyżek stóp przez amerykański bank centralny.

Cena złota była na dobrej drodze do trzeciego z rzędu cotygodniowego spadku w piątek, ponieważ inwestorzy niepokoili się perspektywami agresywnych podwyżek stóp ze strony amerykańskiego banku centralnego. Niewielkie osłabienie dolara pomogło metalowi szlachetnemu poszybować w górę w ciągu dnia.

Złoto spotowe wzrosło o 0,3% do 1881,95 USD za uncję o 10:17 GMT w piatek, ale w ciągu tygodnia spadło o 0,8%. Kontrakty terminowe na złoto w USA wzrosły o 0,4% do 1883,50 USD.

Indeks dolara spadł o 0,4% po osiągnięciu świeżego 20-letniego maksimum, czyniąc złoto tańszym dla posiadaczy innych walut. Jednak waluta amerykańska zmierzała do piątego tygodniowego wzrostu, podczas gdy referencyjna rentowność amerykańskich obligacji skarbowych utrzymywała się w pobliżu kluczowego poziomu 3%.

„Złoto ma dość silne przeciwności, pomimo poważnej inflacji, zarówno ze względu na wzrost indeksu dolara do kilkudziesięcioletnich maksimów, jak i 10-letnie obligacje skarbowe USA, których rentowność jest powyżej poziomu 3%” – powiedział niezależny analityk Ross Norman.

Europejskie akcje zbliżyły się do najgorszego tygodnia od dwóch miesięcy, ponieważ inwestorzy oczekują, że potrzebne będą większe podwyżki stóp procentowych, aby powstrzymać inflację. Chociaż złoto jest postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją, wyższe stopy procentowe w USA podnoszą koszt alternatywny utrzymywania kruszcu o zerowej rentowności.

Amerykańska Rezerwa Federalna podniosła w środę stopę referencyjną o pół punktu procentowego, najwięcej od 22 lat, ale przewodniczący Jerome Powell wyraźnie wykluczył podniesienie stóp o trzy czwarte punktu procentowego na nadchodzącym posiedzeniu.

„Złoto nie było w stanie skorzystać na mniej jastrzębim niż oczekiwano przekazie Powella w tym tygodniu, a byki na złocie zdają sobie sprawę, że stopy procentowe w USA i tak wzrosną” – powiedział Han Tan, główny analityk rynku w Exinity.


„Piątkowe dane o zatrudnieniu poza rolnictwem wskazują na odporny rynek pracy w USA, który toruje drogę do dalszego zacieśniania polityki Fed, co może wzmocnić ograniczenie wzrostu złota”.

W piątek srebro spadło o 0,5% do 22,39 USD za uncję, platyna spadła o 2,6% do 954,94 USD, a pallad spadł o 2,3% do 2 137,38 USD.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany