Czy Fed manipuluje ceną złota ?

0 337

Fed manipuluje ceną złota, podejrzewa potentat wydobywczy Frank Giustra.

Cena złota była przez dziesięciolecia „manipulowana” przez władze banku centralnego, w szczególności przez Rezerwę Federalną, w szerszym schemacie utrzymania supremacji dolara amerykańskiego w globalnym systemie monetarnym, powiedział potentat górniczy i filmowy Frank Giustra.

Giustra, który jest dyrektorem generalnym Fiore Group, a także założycielem Lionsgate Entertainment, powiedział w przeszłości, że ceną złota „zarządzały” banki centralne i banki kruszców. Teraz dodaje, że cena jest „całkowicie zmanipulowana”.

„Nie jest tajemnicą, że odkąd Stany Zjednoczone porzuciły złoto w 1971 roku, starają się je stłumić, aby pozwolić dolarowi amerykańskiemu utrzymać swoją supremację. Ta dominacja jest ważna, jeśli chodzi o utrzymanie stóp procentowych na niskim poziomie, ważne jest, aby zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne, jest to ważne z wielu powodów” – powiedziała Giustra Michelle Makori, redaktor naczelna Kitco News.

Ze względu na wysoce lewarowany charakter rynków metali szlachetnych złoto jest bardzo podatne na fałszowanie i inne formy manipulacji handlowych, zauważył Giustra.

We wrześniu 2020 r. JPMorgan został uznany za winnego fałszowania rynków kontraktów terminowych na metale przez CFTC, a następnie został ukarany grzywną w wysokości 920 milionów dolarów.

„Zauważyłem, że ostatnio pojawia się ogromne zlecenie sprzedaży, gdy cena złota spada, jest to dość okrutne. Dla mnie wygląda to tak, jakby zostało to zrobione celowo” – zauważył.

Giustra powiedział, że wierzy, że Rezerwa Federalna jest jednym z kluczowych aktorów w aranżowaniu większego ruchu manipulacji cenami.


„Myślę, że [Fed] współpracuje z bankami kruszców ale niekoniecznie komunikują się bezpośrednio z bankami kruszców, mogą to zrobić za pośrednictwem BIS [Banku Rozrachunków Międzynarodowych] i wydawać im instrukcje dotyczące sprzedaży kontraktów terminowych, a potem jest to realizowane przez banki złota” – powiedział.

Giustra przyznaje, że władze stojące za tą manipulacją cenową nie pozostawiły wyraźnych śladów swoich działań.

„Nigdy nie znajdziesz w tym działaniu dymiącej broni, czyli śladu przestępstwa. To jest problem. Myślę, że za wiele lat, z perspektywy czasu, zobaczymy, co zamierzali, ale nie zostawią ci dymiącej broni do znalezienia. Są tylko poszlaki. Po prostu patrzę na to z perspektywy tradingowej, widzę, co się dzieje w tradingu i to nie ma sensu, co się dzieje” – powiedział.

Co ważne, Rezerwa Federalna nie może wiecznie manipulować i tłumić ceny złota, powiedział Giustra.


„Nie mogą utrzymać tej gry w nieskończoność. Nigdy nie było manipulacji, która trwałaby wiecznie. W końcu wszystko wychodzi na jaw. Myślę, że biorąc pod uwagę dynamikę między Stanami Zjednoczonymi, Chinami, Rosją i resztą świata w tej chwili, myślę, że być może zobaczymy tę ewentualność wcześniej, niż się spodziewałem… nie mogą na zawsze stłumić ceny złota ”- powiedział , zauważając, że złoto nadal warto inwestować w perspektywie długoterminowej.


Kiedy Chiny wypuszczą walutę banku centralnego opartą na złocie, manipulacja prawdopodobnie zniknie, a cena złota „ujrzy nowe minimum”, powiedział.

Obecnie kraje na całym świecie są zaangażowane w to, co Giustra nazywa wojną finansową.

„Wojna finansowa między krajami już się rozpoczęła. Gotowała się już przed tą gorącą wojną na Ukrainie, a teraz jest pełna” – powiedział. „Jesteśmy w stanie globalnej wojny finansowej. To jest wojna. Sankcje były aktem wojny, jeśli spojrzeć na to z perspektywy bycia sankcjonowanym. Tak więc trwa wojna, a Stany Zjednoczone walczą z nią w każdy możliwy sposób. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebują USA, jest cena złota w wysokości 3000 USD, ponieważ to tylko ostrzeże wszystkich, że jest problem”.

Wszystko to sprawia, że ​​obecny globalny system monetarny jest nie do utrzymania i prawdopodobnie nastąpi twardy reset, dodał Giustra.

„Podejrzewam, że musi nastąpić reset światowego systemu monetarnego. To nie działa. Dolar amerykański jest rażąco przewartościowany w stosunku do swoich deficytów handlowych i myślę, że należy to zresetować. Nie sądzę, by stało się to w drodze konsensusu, jak miało to miejsce podczas porozumienia z Bretton Woods i porozumienia Plaza z 1985 r., w takich sytuacjach wszyscy usiedli i doszli do porozumienia, jak zresetować globalny system monetarny. Jeśli chodzi o relacje, macie bardzo konkurencyjny i bardzo napięty świat, i myślę, że będzie to nam narzucone” – powiedział.

Chiny i Rosja prawdopodobnie będą współpracować w celu dedolaryzacji w tym nowym globalnym resecie, dodał Giustra.

Komentarze Giustry pojawiają się, gdy chińskie i rosyjskie banki centralne ogłosiły niedawno plany spotkania i omówienia promocji swoich walut narodowych.

Dzieje się tak, gdy Chiny odmówiły potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jeśli chodzi o dolara amerykańskiego, Giustra powiedział, że prawdopodobnie straci on status jedynej światowej waluty rezerwowej, a zamiast tego będzie służył jako jedna z kilku głównych globalnych walut de facto w wielobiegunowym świecie.

„W świecie, w którym mamy rozwidlony system monetarny, mamy system dolara amerykańskiego dla Zachodu i jakiś inny system, być może system oparty na złocie dla pozostałych krajów” – powiedział.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany