Złoto jest „nieoczekiwanym przegranym” 2022 – Srebro ma lepsze perspektywy

0 135

Złoto jest „nieoczekiwanym przegranym”, a srebro ma lepsze perspektywy – rating S&P Global

Dane fundamentalne nie mają już tak dużego znaczenia dla perspektyw metali szlachetnych, ponieważ oczekiwania podwyżek stóp i obawy dotyczące energii mają większy wpływ na ceny wszystkich metali, powiedział S&P Global.

„Ceny metali stoją w obliczu trudności makroekonomicznych. Wrzesień charakteryzował się bardziej znaczącymi podwyżkami stóp procentowych w celu zwalczania inflacji w największych gospodarkach, ponieważ banki centralne coraz bardziej niepokoiły się możliwością globalnej recesji gospodarczej w 2023 r.” – powiedział Aude Marjolin, stowarzyszony analityk surowców w S&P Global.

Ponury obraz makroekonomiczny na przyszły rok dotyczy metali, a nie fundamentów. A utrzymująca się wyższa inflacja nie daje Rezerwie Federalnej w krótkim okresie miejsca na zmianę lub wstrzymanie zacieśniania się kursu.

„Przewiduje się możliwość dalszych podwyżek stóp procentowych w listopadzie, jeśli Fed będzie dążył do osiągnięcia swojego celu inflacyjnego na poziomie 2%” – napisał Marjolin w najnowszej prognozie cen S&P Global.

„Europejski Bank Centralny i banki centralne Norwegii, Szwecji i Szwajcarii również podniosły stopy procentowe we wrześniu, ponieważ inflacja w strefie euro osiągnęła 10% – najwyższa od czasu wprowadzenia euro”.

Jeśli chodzi o perspektywy złota, S&P Global wprowadził niewielką aktualizację swoich konsensusowych prognoz cenowych, ze średnią podwyżką o 0,4% rocznie do 2026 r. Marjolin wspomniał o roli złota w portfelu inwestycyjnym w warunkach niepewności gospodarczej i rosnących zagrożeń geopolitycznych.

S&P Global przewiduje, że w tym roku złoto wyniesie średnio 1842 USD za uncję, w przyszłym roku 1800 USD, 2024 1769 USD, 2025 1757 USD, a 2026 1753 USD.

„Złoto było nieoczekiwanym przegranym w obecnym otoczeniu makroekonomicznym, ze swoim statusem bezpiecznej przystani w bezpośredniej konkurencji z dolarem amerykańskim” – zauważył Marjolin.

W swoich srebrnych prognozach S&P Global obniżył swoje ceny na kolejne dwa lata, ale podniósł swoje długoterminowe prognozy. Najnowsza prognoza konsensusu spada obecnie średnio o 2,3% rocznie do 2026 r.

„Pomimo oczekiwanej słabości w najbliższym czasie oczekuje się, że cena srebra pozostanie zasadniczo stabilna do 2026 r., wynosząc średnio 22,34 USD/oz” – powiedział Marjolin.

S&P Global oczekuje, że cena srebra wyniesie w tym roku średnio na 22,50 USD, w przyszłym roku 22,20 USD, 2024 na 22,31, 2025 na 22,21 i 2026 na 22,47 USD.

„Przy większości aktywności przemysłowej pod presją słabnącej gospodarki, popyt na srebro prawdopodobnie pozostanie przytłumiony, podobnie jak cena” – dodał Marjolin.

Prognozy cen palladu i platyny zostały obniżone o około 3% rocznie do 2026 r., przy czym S&P Global powołuje się na obecne otoczenie makroekonomiczne jako czynnik obciążający oczekiwania cenowe palladu i platyny. Perspektywy zakładają, że cena platyny wyniesie średnio 1282 USD za uncję, a pallad wyniesie 1436 USD w 2026 roku.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany