Zapowiada się „żwawy grudzień” na cenach złota

0 166

Zapowiada się „żwawy grudzień” na cenach złota – Pepperstone

Według Australian Pepperstone, złoto może potencjalnie wznieść się na poziom 1800 USD i tym samym świetnie rozpocząć 2023 rok.

Złoto w końcu nabrało rozpędu po siedmiu miesiącach kolejnych strat i odnotowaniu dna w pobliżu 1620 USD za uncję.

We wtorek grudniowe kontrakty terminowe na złoto pozytywnie zareagowały na wolniejszy indeks cen producentów w USA i wznowiły napięcia geopolityczne po doniesieniach, że rosyjski pocisk przeleciał do Polski i zabił dwie osoby.

„Widzimy oznaki konsolidacji przed potencjalnym testem 1800 USD i więcej. Cieszymy się, że utrzymujemy pozytywne nastawienie, ale możemy zobaczyć ponownie poziomy na 1739 USD i 1710 USD”, powiedział szef badań Pepperstone, Chris Weston.

„To był frustrujący rok dla inwestorów w złoto, a utrzymywanie pozycji długich wiąże się z kosztami alternatywnymi, zwłaszcza że gotówka stała się klasą inwestycji bez ryzyka”.

W perspektywie krótkoterminowej warunki dla złota są korzystne, a grudzień ma być „bardzo żwawy” według Westona.

„Patrząc w przyszłość, widzimy, że zmienność implikowana (cena na rynku opcji) nieco spadła, przy XAU 1-miesięczny IV do 15,5%, ale wydaje się to pasować do spadku zmienności implikowanej w całej klasie aktywów” – powiedział we wtorek.

„Ta miara oczekiwanej zmienności złota bierze pod uwagę raport o wolnych miejscach pracy w USA JOLTS (1 grudnia AEDT), płace poza rolnictwem w USA (3 grudnia) i raport o inflacji CPI w USA z listopada (14 grudnia), ale jeszcze nie w pełni uwzględnia grudniowy Spotkanie FOMC (15 grudnia). Tak czy inaczej, podczas gdy rynek zmniejsza oczekiwania co do zmienności, widzę dolny poziom vol, biorąc pod uwagę nadchodzące ryzyko zdarzeń poziomu 1 i spodziewam się, że ten okres będzie bardzo ożywiony dla złota – podobnie jak USD , ceny i NAS100.”

Kluczowym czynnikiem, który należy obserwować, jak rynki zbliżają się do końca roku, jest dolar amerykański, który ostatnio dał miejsce na wzrost cen złota po tym, jak mocno obciążał metale szlachetne w 2022 roku.

„Biorąc pod uwagę wzrost złota w porównaniu z realnymi kursami w USA, widzimy, że to USD jest kluczowym wyznacznikiem, a przy dzikiej sprzedaży, która prowadzi do DXY poniżej 106, XAU skorzystał. Można napisać długą tezę na temat USD, ale lepsze wyczucie globalnego wzrostu z pewnością pomaga, zwłaszcza w sytuacji, gdy USDCNH odchodzi tak agresywnie, gdy Chiny obracają się wokół swoich planów Covid – możemy również zobaczyć koniec cyklu podwyżek Fed, a wielu uważa, że ​​marzec 2023 r. może to być datą dłuższej przerwy w planach podwyżkowych Fed” – wyjaśnił Weston.

Dużym plusem dla ceny złota jest potencjalne spowolnienie przez Rezerwę Federalną w grudniu, dodał Weston. Jednak wiele będzie zależało od listopadowego raportu o inflacji, który zostanie opublikowany w grudniu.

„Następny wydruk CPI w USA (14 grudnia) będzie przebojem – nie tylko dlatego, że następnego dnia spotkamy się na posiedzeniu FOMC, ale może potwierdzić, że stopa inflacji w USA może spadać. ” – powiedział Weston.

Według CME FedWatch Tool, rynki wyceniają 85,4% szans na podwyżkę stóp o 50 punktów bazowych w grudniu, co jest spowolnieniem w stosunku do tempa 75 pb, które było wykorzystywane podczas ostatnich czterech spotkań.

„Pozycjonowanie w kontraktach terminowych na złoto jest krótkie netto, a pochylenie opcji jest neutralne – wkraczamy w sezonowo mocny czas longów na akcjach w USA, a jeśli akcje będą rosnąć do końca roku, fundusze usuną zabezpieczenia USD, a to powinno zwiększyć XAU.” – zauważył Weston.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany