Zakaz importu złota z Rosji

1 102

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada i Japonia zakazują importu rosyjskiego złota, które jest najważniejszym po energii produktem eksportowym Moskwy. Według Londynu działanie to ma zwiększyć presję na reżim prezydenta Władimira Putina w związku z wojną na Ukrainie.

Jak podkreśla brytyjski rząd, złoto jest najważniejszym nieenergetycznym eksportem Rosji, a jego sprzedaż przyniosła rosyjskiej gospodarce równowartość 12,6 mld funtów (14,6 mld euro) w 2021 roku. Podkreślił również, że brytyjskie ograniczenia wprowadzane od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę dotyczą eksportu Rosji o wartości ponad 13,5 mld funtów (15,7 mld euro).

„Środki, które ogłosiliśmy dzisiaj, uderzą bezpośrednio w rosyjskich oligarchów i uderzą w serce machiny wojennej Putina. Putin marnuje swoje malejące zasoby w tej bezsensownej i barbarzyńskiej wojnie. Finansuje swoje ego kosztem zarówno narodu ukraińskiego, jak i rosyjskiego. Musimy pozbawić reżim Putina środków. Wielka Brytania i nasi sojusznicy właśnie to robią” – powiedział brytyjski premier Boris Johnson.

Szef brytyjskiej dyplomacji powiedział, że nadal będziemy nakładać sankcje na Putina.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss zapewniła w zeszłym tygodniu, że:

„ Londyn będzie nadal nakładać sankcje, przestanie importować towary z Rosji, dopóki nie zobaczy, że Rosja całkowicie wycofała się z Ukrainy”.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby dostarczyć więcej broni, nałożyć więcej sankcji i wesprzeć Ukrainę w wypchnięciu Rosji z jej terytorium” – powiedział Truss Izbie Gmin.

Wielka Brytanie jest w czołówce krajów, które zdają się znać niebezpieczeństwa związane z ewentualną wygraną Rosji w Ukrainie i usilnie stara się do tego nie dopuścić.

Uderzenie w rosyjskie złoto jest trafne jednak pozostaje mieć nadzieję, że odpowiednie działania zostaną podjęte także na czarnym rynku złota, bo inaczej tylko cena będzie mniejsza a wymiana będzie kwitła.

Podczas weekendu handel na rynku złota nie funkcjonuje. Poniedziałkowe otwarcie nie powinno znacząco się różnić od piątkowego zamknięcia w okolicach 1826 $ a wsparcie na poziomie 1800 jest dość silne aby zostało przełamane z błahego powodu. Rynki będą reagowały na wiadomości o inflacji z USA w środku tygodnia.

Reklama 742,6×120
1 komentarz
  1. […] Zakaz importu złota z Rosji […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany