US Mint sprzedaje złoto z ceną wyższą o ponad 50% od ceny spot

0 78

American Bullion podzielił się spostrzeżeniami na temat różnic cenowych jakie możemy dostrzec w przypadku sprzedaży złota przez Mennicę Stanów Zjednoczonych a ceną spot złota.

W pierwszej kolejności wyjaśnijmy sobie czym jest „cena spot”? Cena giełdowa SPOT to aktualna cena towaru notowanego według giełdy w Nowym Jorku i charakteryzuje się dynamiczną zmianą. Ceny giełdowe złota i srebra oraz innych metali szlachetnej zależą od popytu, podaży, sytuacji gospodarczej, kosztu wydobycia i innych. Innym wyznacznikiem ceny giełdowej jest cena LBMA Gold dla złota, która zmienia się dwa razy w ciągu dnia, jednak o tym kiedy indziej.

Zawsze cena spot odbiega w jakimś stopniu od ceny sprzedaży fizycznego kruszcu w postaci sztabek lub monet. Każdy rodzaj surowego kruszcu musi być wydobywany i rafinowany, co wiąże się z kosztami. Im większa czystość, tym większy koszt rafinacji. W kolejnym kroku złoto musi zostać wybite w sztabki lub monety, które następnie muszą być rozprowadzone w łańcuchu dostaw do hurtowników, detalistów i w końcu trafiają do nabywców. Do tego dochodzą koszty magazynowania, przesyłek i ubezpieczenia ich podróży. Wszystkie wymienione procesy składają się na cenę ostateczną i powodują jej odchylenie od ceny spot.

US Mint jest doskonałym przykładem powyższego stwierdzenia. Cena spot złota wynosi około 1700$, strona internetowa Mennicy Stanów Zjednoczonych oferuje nowe jednouncjowe złote Amerykańskie Orły w cenie 2570$. To różnica prawie 900$, a składają się na nią wszystkie procesy wymienione powyżej oraz pewna marża mennicy.

Amerykańskie Orły wybierane są nie tylko ze względów wizualnych, wiarygodności czy popularności. Są też przede wszystkim zdecydowanie dyskretnym aktywem. Według Industry Council of Tangible Assets większość produktów podlega zgłoszeniu na formularzu IRS 1099-B przy sprzedaży dealerom powyżej określonej ilości lub wagi, monety Amerykańskie Orły nie znajdują się na tej liście.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, cena Amerykańskiego Orła nie bez powodu oscyluje w wyższych granicach niż cena spot. Na polskim rynku również obserwujemy, że za tę uncjową monetę należy zapłacić więcej niż w przypadku chociażby Wiedeńskiego Filharmonika. Ceny można porównać np. na FlyingAtom Gold.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany