Kolejny ruch Fed określi, co zrobi cena złota po spadku do poziomów z pandemii

0 175

Kolejny ruch Fed określi, co zrobi cena złota po spadku do poziomów z pandemii

Zmienność złota wstrząsnęła rynkiem w tym tygodniu, gdy krytyczne poziomy wsparcia przełamały się, a ceny spadły do ​​1650 USD za uncję. Jednak to, co ten cenny metal zrobi dalej, będzie zależeć od języka, którego użyje przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, na posiedzeniu banku centralnego w sprawie polityki pieniężnej w przyszłym tygodniu.

Złoto odnotowało w tym tygodniu ruch o 80 USD, spadając do 1661 USD — najniższego poziomu od kwietnia 2020 r. Grudniowe kontrakty terminowe na złoto Comex były ostatnio notowane na poziomie 1682,60 USD, co oznacza spadek o 2,7% w ciągu tygodnia.

„Złoto spadło w obliczu oczekiwań na bardziej agresywne podwyżki stóp przez Fed… po tym, jak dane pokazały, że popyt na pracowników w USA pozostaje silny. Sprzedaż detaliczna również była rozsądna.

Oczekiwana podwyżka stóp Fed

Oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych w środę, a następnie kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych w listopadzie mocno obciążają złoto, ponieważ rentowność dolara amerykańskiego i obligacji skarbowych nadal rośnie.

„Siła w całej gospodarce usunęła atrakcyjność złota jako bezpiecznej przystani. Tymczasem oczekiwania podwyżek stóp procentowych podnoszą realne stopy procentowe, co nie jest korzystne dla złota. Im więcej podwyżek Fed, tym więcej złota dostrzeże słabość w krótkim „, powiedział ekspert ds. metali szlachetnych z Gainesville Coins, Everett Millman.

Nie jest wykluczony jeszcze głębszy spadek cen złota, zauważył starszy analityk rynku OANDA Edward Moya.

„Jeśli Fed zaskoczy 100 pb w przyszłym tygodniu, spodziewamy się przebicia 1600 dolarów i pogorszenia perspektyw złota. Ale decydenci prawdopodobnie utrzymają wzrost o 75 pb”, powiedział Moya Kitco News. „Ale rynki powinny być przygotowane na to, że amerykański bank centralny utrzyma to tempo do listopadowego spotkania. A to utrzyma złoto pod presją”.

Gospodarka musi wykazywać oznaki spowolnienia, aby złoto zaczęło się odradzać. Na razie jednak napływające dane makro pokazują, że rynek pracy jest nadal silny.

„Jeśli dane gospodarcze pogorszą się w ciągu najbliższych kilku miesięcy, Fed prawdopodobnie zwolni” – dodał Moya. „Musimy również zobaczyć spadek inflacji. Fed musi się martwić o równowagę. Nie może podnieść stóp procentowych do 5% lub znacznie więcej bez odczuwania dużego bólu”.

Niektórzy analitycy są jednak znacznie bardziej sceptyczni, jeśli chodzi o złoto w przyszłości. TD Securities rozszerzył w piątek swoją taktyczną krótką pozycję w złocie, powołując się na rosnące ryzyko kapitulacji.

„Rozpoczęliśmy handel w oczekiwaniu, że przeszacowanie oczekiwań Fed pogorszy trwające odpływy żółtego metalu w obliczu coraz bardziej uporczywej inflacji… Nasza analiza sugeruje, że ceny złota nie są wyceniane w kolejnym etapie cyklu podwyżek”, powiedział TD Securities Starszy Strateg ds. Surowców Daniel Ghali.

„Spodziewamy się, że ciągłe odpływy ze strony zarządzających pieniędzmi i ETF-ów będą obciążać ceny”.

Nowy docelowy poziom złota TD Securities wynosi 1580 USD, a zlecenie stop-loss wynosi 1720 USD za uncję.

„Główne wsparcie jest teraz bliższe 1650 USD. Jest to poziom, na którym rynki mogą przetestować, czy kupujący są gotowi do wkroczenia”, powiedział Cholly Kitco News.

„Rynek wycenił teraz 75 pb w przyszłym tygodniu i prawdopodobnie kolejne 75 pb później. Być może Powell powie coś podczas Q&A w środę, co złagodzi obawy, że Fed przesadzi.

Jeśli Fed chce miękkiego lądowania, będzie musiał spowolnić podwyżki stóp – dodał.

Odwrócenie krzywej dochodowości

Istnieje również inwersja krzywej dochodowości, o którą należy się martwić w przyszłym tygodniu. Odwrócenie krzywej dochodowości ma miejsce, gdy krótkoterminowe stopy skarbowe przesuwają się powyżej rentowności długoterminowych. Rynek często traktuje odwrócenie 2-letniej i 10-letniej krzywej dochodowości jako wiarygodny sygnał wyprzedzający recesję w dół. I jest coraz gorzej.

Rentowność 10-letniego Skarbu Państwa wyniosła ostatnio 3,46%, natomiast 2-letniego Skarbu Państwa 3,88%. Luka dochodowości wynosi obecnie minus 42 punkty bazowe, najgłębsza od miesiąca.

„Obserwujemy podręcznikową reakcję walutową na odwrócenie krzywej dochodowości w USA: wspierany dolar i mocno dotknięte waluty procykliczne/surowcowe… Spadające ceny ropy naftowej (trzeci z rzędu cotygodniowy spadek) są częścią równania i odzwierciedlają sposób, w jaki rynki uwzględniają bardziej agresywne zaostrzenie polityki przez banki centralne, które w istotny sposób uderza w globalny popyt” – powiedział strateg ING FX Francesco Pesole.

„To tylko kolejny czynnik opóźniający jakąkolwiek korektę dolara”.
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany