Upadek rządu w Wielkiej Brytanii nie wpływa na cenę złota

0 82

Upadek rządu Liz Truss w Wielkiej Brytanii nie wpływa na cenę złota

Złoto, zarówno w dolarach amerykańskich, jak i funtach brytyjskich, pozostało niewzruszone przez rezygnację premier Wielkiej Brytanii Liz Truss po najkrótszej w historii kadencji, która była pełna zmienności. Ale brak reakcji lub nie zmieniają faktu, że ceny pozostają w „krytycznym punkcie” i są zagrożone kolejną silną wyprzedażą, zdaniem ekspertów od złota.

Po nieudanym projekcie budżetu obniżającego podatki, który w ciągu ostatnich kilku tygodni pogrążył rynki finansowe w chaosie, Truss stanęła w obliczu otwartego buntu w ramach własnej Partii Konserwatywnej.

„Nakreśliliśmy wizję niskopodatkowej, szybko rozwijającej się gospodarki, która skorzystałaby ze swobód Brexitu” – powiedziała Truss.

„Jednak zdaję sobie sprawę, że biorąc pod uwagę sytuację, nie mogę skorzystać z mandatu, z którego zostałam wybrana przez Partię Konserwatywną. Dlatego rozmawiałam z Jego Królewską Mością Królem, aby ogłosić, że rezygnuję ze stanowiska przywódcy Partii Konserwatywnej”.

Po wydaniu komunikatu, cena spot złota w dolarach amerykańskich pozostała w dużej mierze niezmieniona, a później wzrosła w ciągu dnia o 0,72% do 1641,60 USD za uncję. Spot złoto w funtach brytyjskich również pozostało bez zmian, ale nie wzrosło, a ceny utrzymywały się na poziomie 1451,13 GBP, co oznacza spadek o 0,06% w ciągu dnia.

„Głównym powodem tej słabej reakcji jest to, że rynki już w dużej mierze wyceniły wiadomości, zanim to się stało” – powiedział strateg DailyFX Michael Boutros.

„Kiedy otrzymaliśmy tę pierwszą rezygnację w zeszłym tygodniu, już wszystko było wiadome” – powiedział Boutros, odnosząc się do wiadomości brytyjskiego ministra finansów Kwasiego Kwartenga.

„Nie zamierzali inicjować tych wszystkich nowych ulg podatkowych i prób pomocy w polityce energetycznej. Było oczywiste, że to się nie zrealizuje”.

„Każda transakcja oparta na funtach szterlingach będzie otwarta na dużą zmienność, a inwestorzy muszą to przyznać przed wejściem w deal” – dodał.

Złoto znajduje się obecnie na rozdrożu, a kolejne poziomy cen mogą znacząco wpłynąć na przyszłą akcję cenową.

„Złoto wciąż znajduje się w krytycznym momencie. Jeśli pokona szczyt ze stycznia 2020 r., który wynosi 1611 USD, to mamy naprawdę duży problem. Jeśli zbliżymy się poniżej tego poziomu, tak naprawdę nie ma nic, co mogłoby utrzymać 1560 USD, nawet do 1500 USD” – zauważył Boutros.

W zeszłym miesiącu złoto było bardzo bliskie spadku poniżej tego poziomu, ale zdołało odwrócić sytuację na poziomie 1614 USD za uncję.

„Jeśli zamkniemy się poniżej tego poziomu, gra się kończy, ponieważ większa pozycja dla złota była formacją podwójnego szczytu. Jeśli ta formacja jest prawdziwa, co oznacza szczyt w latach 2020 i 2021, mierzony ruch wynosi 1300 USD. Ryzyko poniżej tych poziomów jest naprawdę szkodliwe z długoterminowej perspektywy dla złota” – ostrzegł Boutros.

Z drugiej strony złoto musi zamknąć się powyżej 1730 USD.

„Dopóki tego nie zrobimy, tańczymy na krawędzi urwiska” – zauważył.

Dobrą wiadomością jest to, że podstawowe tło zaczyna wyglądać lepiej dla tego szlachetnego metalu.

„Prawdopodobnie w końcu dostaniemy ofertę pod złoto. Niezależnie od tego, czy będzie to wzrost zawirowań na rynku, większy spadek cen akcji, czy pogorszenie sytuacji w czasie wojny. Ciężko mi prognozować tutaj ciągłą wyprzedaż”, Boutros powiedział.

Wyczerpuje się również rajd dolara amerykańskiego, co jest świetną wiadomością dla cennego metalu walczącego pod ciężarem silnego dolara.

„Największym problemem i tym, dlaczego mamy do czynienia z tym spadkiem w złocie, jest to, że nadal obserwujemy wzrost oczekiwań dotyczących stóp procentowych. Fundusze Fed są teraz na poziomie 5% oczekiwanej stopy końcowej, w porównaniu z 4,6%”, dodał Boutros. „Dolar jest tu trochę wyczerpany”.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany