UE nakłada dodatkowe sankcje na Białoruś

0 9

Rada Unii Europejskiej zakazała w sobotę importu złota, diamentów, helu oraz surowców mineralnych z Białorusi.

29 czerwca 2024 roku Rada nałożyła dodatkowe środki sankcyjne na Białoruś w odpowiedzi na wsparcie Białorusi dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rozporządzenie Rady (UE) 2024/1865 rozszerza wcześniejsze sankcje wobec Białorusi ustanowione w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 765/2006 („Rozporządzenie 756”). Większość nowych środków jest podobna do wcześniejszych sankcji wobec Rosji i ma na celu zbliżenie sankcji wobec Białorusi i Rosji, a w szczególności zmniejszenie ryzyka obchodzenia sankcji wobec Rosji poprzez eksport do Białorusi.

rada w oświadczeniu:

„Jeśli chodzi o import, zakazane będzie bezpośrednie lub pośrednie sprowadzanie, kupowanie lub przekazywanie złota i diamentów z Białorusi, a także helu, węgla oraz produktów mineralnych, w tym ropy naftowej”

Data wejścia w życie zakazu nie została określona.

„To ostatnie działanie zostanie uzupełnione o nowy zakaz eksportu towarów i technologii, które mogą być używane w rafinacji ropy naftowej i skraplaniu gazu ziemnego” dodano w komunikacie.

„Te kompleksowe środki mają na celu odzwierciedlenie kilku ograniczeń już nałożonych na Rosję”

Nowe restrykcje mają na celu uniemożliwienie Rosji obchodzenia sankcji UE i „wynikają z wysokiego stopnia integracji między gospodarkami Rosji i Białorusi,” stwierdzono.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany