Turcja największym nabywcą złota w styczniu

0 38

Turcja posiada aktualnie najwyższy poziom złota w historii, jej bank centralny w styczniu nabył 23 tony złota, co uczyniło ten kraj największym nabywcą złota na świecie w tym okresie.

Zgodnie z danymi Światowej Rady Złota, Turcja posiada aktualnie najwyższy poziom złota w historii – 565 ton. Poza Turcją w styczniu inne banki centralne również wykazywały potrzeby nabywcze, na kolejnych miejscach były Ludowy Bank Chin i Narodowy Bank Kazachstanu – dokupując odpowiednio 15 ton i 4 tony.

Turcja już w ubiegłym roku aktywnie gromadziła złoto, co sprawiło, że była największym nabywcą tego metalu wśród władz monetarnych. Wśród gospodarstw domowych w tym kraju panuje podobna tendencja do gromadzenia złota, wykorzystując je jako zabezpieczenie przed inflacją.

W zeszłym miesiącu Turcja zawiesiła realizację planu nabywania złota w takich ilościach ze względu na niszczycielskie trzęsienie ziemi, które wymagało uruchomienia planu awaryjnego mającego na celu złagodzenie skutków ekonomicznych katastrofy.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany