The Royal Canadian Mint ma nową monetę 200 dolarów z czystego złota pokrytego platyną

0 41

The Royal Canadian Mint wprowadziła na rynek zupełnie nową monetę o wartości 200 USD, wykonaną z czystego złota pokrytego platyną.

Moneta 2024 1 oz. Platerowana platyną moneta z czystego złota – Dolar Pokoju, oznacza piątego Dolara Pokoju wydanego przez Kanadyjską Mennicę Królewską. Moneta z limitowanej edycji została wybita w uncji czystego złota o czystości 99,99%, oraz posiada wysoce odblaskowe wykończenie proof, które wyróżnia każdy wygrawerowany szczegół. Na rewersie monety znajduje się portret Susan Taylor, która jest przedstawiona z profilu, ozdobiona wieńcem z gałązek oliwnych i liści klonu. Po obu jej stronach znajdują się napisy jej imienia, „PAX” (łac. „Pokój”) i rok „2024”. Nad nią widnieje narodowe motto Kanady „A MARI USQUE AD MARE” („Od morza do morza”). Rewers monety łączy w sobie relief (UHR) z niestandardowym wzorem pola, a także platynowanie.

Po raz pierwszy w historii Królewska Mennica Kanadyjska pokryła rewers dolara Peace Dollar powłoką galwaniczną, co podkreśla na swojej stronie mennica.

„To nie lada wyczyn, biorąc pod uwagę złożoność i wysokość rzeźby, ale naszym inżynierom udało się ustanowić proces zapewniający niezawodnie piękne wykonanie”

Na awersie monety znajduje się kultowy portret Susanny Blunt przedstawiający zmarłą królową Elżbietę II. Awers posiada również specjalne oznaczenie, które zawiera cztery perły symbolizujące cztery wizerunki, które zdobiły kanadyjskie monety oraz podwójną datę panowania królowej Elżbiety II.

Łącznie wyprodukowanych i rozprowadzonych zostanie tylko 650 monet. Podczas gdy wartość nominalna monety wynosi 200 USD, jej zakup jest rzecz jasna zdecydowanie droższy. Królewska Mennica Kanadyjska ma już monetę w ofercie i jej cena wynosi 4 499,95 USD.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany