Sunak – Last man standing – nowym premierem Wielkiej Brytanii

0 163

Sunak – Last man standing – nowym premierem Wielkiej Brytanii – złoto nie reaguje

Brytyjski parlament będzie miał trzeciego premiera w niecałe dwa miesiące, gdyż były minister finansów Rishi Sunak ma teraz za zadanie przewodzić narodowi, który boryka się z burzliwymi warunkami gospodarczymi.

Były menedżer funduszu hedgingowego milionerów zapewnił sobie pozycję lidera po tym, jak jego jedyna przeciwniczka, Penny Mordaunt, nie zdołała zdobyć wystarczającej liczby prawodawców, aby poprzeć jej nazwisko w głosowaniu.

Największym rywalem Sunaka był były premier Boris Johnson, który w niedzielę wycofał swoje nazwisko z wyścigu, mówiąc, że nie może już zjednoczyć partii. Sunak był ministrem finansów u Johnsona, ale w lipcu zrezygnował ze stanowiska, powołując się na różnice w polityce gospodarczej ze swoim szefem.

Wiadomości z kierownictwa nie mają dużego wpływu na ceny złota, ponieważ dostrzegają solidne straty w stosunku do funta szterlinga. Złoto ostatnio kosztowało 1456,15 GBP za uncję, co oznaczało spadek o prawie 0,5% w ciągu dnia.

Wiadomość ta nie przynosi znacznej ulgi funtowi, ponieważ pozostaje on na sesyjnych minimach w stosunku do dolara amerykańskiego, ostatnio notowany na poziomie 1,1287 GBP, co oznacza spadek o 0,10% w ciągu dnia.

Sunak zastąpi byłą premier Liz Truss, która zrezygnowała po zaledwie 44 dniach sprawowania urzędu. Została zmuszona do rezygnacji po tym, jak jej plan niefinansowanych obniżek podatków spowodował masową wyprzedaż brytyjskiej waluty.

Według niektórych analityków politycznych, Sunak spodziewa się ogłosić znaczne cięcia budżetowe, próbując odbudować reputację fiskalną Wielkiej Brytanii. Cięcia nadejdą, gdy naród będzie nadal pogrążał się w recesji z wolniejszym wzrostem gospodarczym oraz rosnącymi kosztami żywności i energii.

Wielu analityków rynkowych mówi, że Sunak stanie przed trudnym wyzwaniem w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

„Powołanie Sunaka sprowadza Wielką Brytanię z powrotem do stanu, w jakim była 22 września, dzień przed ogłoszeniem mini-budżetu”, powiedział strateg walutowy w Brown Brothers Harriman.

Sunak będzie także pierwszym premierem brytyjskiego dziedzictwa indyjskiego. W wieku 42 lat będzie też jednym z najmłodszych premierów od ponad wieku.

Nie wszyscy brytyjscy politycy popierają nowego premiera. Członkowie Partii Pracy powtórzyli swój apel o wybory powszechne, podobnie jak Szkocka Partia Narodowa i Liberalni Demokraci.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany