Srebro – jaka perpspektywa dla tego kruszcu?

0 140

Załamany rynek srebra może wkrótce doznać wielkiego przełomu, jak wynika z ostatniej serii statystyk. Dane te rysują optymistyczny obraz dla metalu przemysłowego i sugerują, że czekają nas wyższe ceny, podaje Clif Droke, redaktor Cabot SX Gold & Metals Advisor.

Chociaż ceny srebra spadły o ponad 20% w porównaniu z rokiem ubiegłym, ostatnie raporty CFTC Commitments of Traders (COT) ujawniają, że hedging komercyjny (tzw. „smart money” na rynku srebra) jest na jednym z najniższych poziomów utrzymywania krótkich pozycji od lat.

Co więcej, raport Silver Institute’s World Silver Survey 2022 stwierdza, że w tym roku spodziewana jest wyższa produkcja kopalniana oraz wyższy recykling przemysłowy, co skutkuje prognozowanym 3% wzrostem globalnej podaży srebra.

Jednak wyższa podaż nie będzie wystarczająca, aby zaspokoić 5% wzrost globalnego popytu, który Instytut Srebra prognozuje na 2022 rok (ze względu na poprawę produkcji przemysłowej wraz z wyższym popytem na biżuterię po pandemii).

W szczególności, raport przewiduje, że całkowita podaż srebra w tym roku przekroczy 32 000 ton, co nie wystarczy do zaspokojenia ponad 34 000 ton prognozowanego popytu na srebro, pozostawiając deficyt rynkowy na poziomie około 2220 ton.

Na marginesie, Silver Institute zauważa, że przyspieszający popyt na pojazdy elektyczne (EV) i pojazdy autonomiczne powinien służyć jako długoterminowy impuls dla popytu na srebro. W badaniu z 2022 roku powiedziano, że przejście na pojazdy elektryczne spowodowało „rosnący popyt na przewody pokryte srebrem lub ze stopu srebra, które zapewniają transmisję dużych danych o wysokiej częstotliwości” stosowane w dzisiejszych zaawansowanych technologicznie pojazdach samochodowych.

Po stronie podaży, w skarbcach London Bullion Market Association (LBMA) znajduje się obecnie mniej niż miliard uncji, co oznacza 15-procentową stratę w stosunku do stanu sprzed roku i najniższy poziom od grudnia 2016 roku (i bezpośrednio przed rozpoczęciem 17-procentowego rajdu cen srebra w czterech kolejnych miesiącach).

Składając te wszystkie elementy razem, perspektywy dla srebra są tak pozytywne, jak to miało miejsce w ostatnim czasie czyli od 2020 roku.

Fundusz śledzący losy srebra, iShares Silver ETF (SLV), wykazał w ciągu ostatnich kilku dni godną uwagi poprawę techniczną. SLV jest z powrotem powyżej swojej 25-dniowej linii po spędzeniu pod nią ostatnich czterech miesięcy.

Fundusz SLV nadal znajduje się pod bardziej psychologicznie istotną 50-dniową linią, ale z czynnikami krótkiego zainteresowania na korzyść srebra i sporymi szansami na to, że w końcu powróci powyżej tej kluczowej linii trendu. W związku z tym inwestorzy, którzy nie mają nic przeciwko ryzyku zmienności mogą nabyć srebrny kruszec, który w tej chwili jest wyceniany na 17,86 USD za uncję.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany