Sankcje UE na złoto mają wywrzeć większą presję na Rosję

0 66

Przywódcy UE chcą utrzymać presję na Rosję – złoto ma dołączyć do sankcji.

Przywódcy Unii Europejskiej dążą do utrzymania presji na Rosję podczas szczytu w tym tygodniu, zobowiązując się do dalszych prac nad sankcjami. Jak przewiduje projekt dokumentu złoto ma znajdować się wśród aktywów, które mogą być objęte sankcjami.

UE przyjęła sześć pakietów sankcji przeciwko Rosji i Białorusi od początku inwazji Rosji na Ukrainę, ale kilka sektorów, w tym gaz, pozostaje w dużej mierze nietkniętych, ponieważ rządy UE unikają środków, które mogłyby zaszkodzić ich własnym gospodarkom bardziej niż Rosji.

„Kontynuowane będą prace nad sankcjami, w tym nad wzmocnieniem ich wdrażania i zapobieganiu obchodzeniu”, powiedzą przywódcy UE na zakończenie swojego regularnego szczytu w dniach 23-24 czerwca, zgodnie z najnowszą wersją ich projektu konkluzji z 20 czerwca i widzianą przez Reuters.

Tekst stanowi kompromis między krajami nordyckimi i wschodnimi, które naciskały na wyraźne odniesienie do siódmego pakietu w oświadczeniu ze szczytu, a krajami takimi jak Niemcy i Belgia, które chcą skoncentrować się na stosowaniu istniejących środków, a nie na natychmiastowym dodawaniu kolejnych.

W poprzedniej wersji tekstu nie było wzmianki o dalszych pracach nad sankcjami, a poprawka stanowiła wygraną dla jastrzębi. Jednak zgodnie z życzeniem Niemiec nowy tekst nie odnosi się wprost do siódmego pakietu.

Chociaż nie jest obecnie przygotowywany żaden nowy pakiet, trwają prace nad zidentyfikowaniem sektorów, które mogą zostać dotknięte sankcjami, poinformowali urzędnicy.

ZŁOTO

Według urzędników zaznajomionych z dyskusjami jednym z możliwych kolejnych celów jest złoto.

Złoto jest kluczowym aktywem dla Rosyjskiego Banku Centralnego, który z powodu zachodnich sankcji boryka się z ograniczeniami w dostępie do niektórych swoich aktywów utrzymywanych za granicą.

Na spotkaniu wysłanników UE za zamkniętymi drzwiami w zeszłym tygodniu Dania zasugerowała, że ​​dalsze sankcje mogą obejmować złoto, powiedział rzecznik duńskiego ambasadora przy UE.

Osoba zaznajomiona z pracami nad sankcjami powiedziała Reuterowi, że Komisja Europejska pracuje nad dodaniem złota do ewentualnej następnej rundy, chociaż nie było jeszcze jasne, czy wprowadzić zakazać eksportu do Rosji, importu z Rosji, czy obu wariantów.

Przywódcy UE godzą się również przyspieszyć plany finansowania odbudowy Ukrainy i przeznaczą nowe fundusze kryzysowe w wysokości do 9 miliardów euro (9,45 miliarda dolarów), które Komisja ma wkrótce przedstawić, czytamy w projekcie dokumentu.

Dokument pokazał, że mają też naciskać na nowe wsparcie militarne dla Ukrainy. Urzędnicy powiedzieli, że może to wynieść co najmniej 0,5 miliarda euro oprócz 2 miliardów już zatwierdzonych.

Sankcje jakie UE może nałożyć na Rosję obejmujące złoto mogą wpłynąć na rynek. Jednak jak zwykle ważne będą szczegóły, które jeszcze są opracowywane.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany