Rzadka złota moneta sprzedana niegdyś przez rosyjskiego dyktatora Józefa Stalina osiągnęła na aukcji rekordową kwotę 4,84 mln funtów

0 62

Moneta, złoty stater, została wykonana między 380 a 304 r. p.n.e. w starożytnym greckim mieście Panticapaeum na współczesnym Krymie. Moneta została niedawno sprzedana przez dealera rzadkich monet Numismatica Ars Classica na aukcji w Szwajcarii. Moneta została sprzedana na aukcji za 4,84 miliona funtów, co czyni ją najdroższą starożytną monetą, jaką kiedykolwiek sprzedano.

Aukcjonerzy poinformowali, że wysoka cena wynika z rzadkości i piękna monety. Moneta jest postrzegana jako jedna z najważniejszych i najbardziej pożądanych monet całego greckiego świata.

Moneta ma wygrawerowaną głowę satyra – leśnego ducha – po jednej stronie i gryfa z włócznią w pysku po drugiej. Symbolika satyra jest uważana za kalambur imienia starożytnego króla Satyrosa I, podczas gdy gryf nawiązuje do gryfów uważanych za strażników złota znalezionego w górach Scytii. Aukcjonerzy stwierdzili, że moneta jest „ewidentnie dziełem mistrza grawerstwa”.

Kolekcjonerzy monet stawiają jeszcze wyższą cenę na tę konkretną staterę, ponieważ przedstawia ona głowę satyra spoglądającą lekko w bok, a nie z profilu, jak to jest normą.

Przeszłość monety jest równie interesująca jak jej wartość. Moneta była wcześniej częścią kolekcji Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu w Rosji. Została sprzedana na aukcji duplikatów muzeum w 1934 roku, kiedy rosyjski dyktator Józef Stalin postanowił sprzedać dzieła sztuki, aby zebrać pieniądze na rosyjski przemysł. Następnie został kupiony przez słynnych greckich kolekcjonerów monet, kolekcję Charlesa Gilleta.

Współdyrektor Numismatica Ars Classica Arturo Russo

„Jestem niezwykle zadowolony z fenomenalnego wyniku sprzedaży statera Panticapaeum osiągniętego na naszej ostatniej aukcji w Zurychu”.
Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany