Rosja ujawnia rekordowo wysokie zapasy złota

0 119

Z danych Banku Rosji wynika, że międzynarodowe rezerwy Rosji wzrosły o 1,4 mld dolarów w ciągu tygodnia, osiągając rekordowy dotychczas poziom w wysokości 639,6 mld dolarów na dzień 21 stycznia.

Jak podaje RTcom, rezerwy wzrosły o 0,2% w wyniku zakupów walutowych w ramach zasady fiskalnej, która wymaga, by nadwyżka dochodów została wydana na forex, ale zostały częściowo zniwelowane przez negatywną rewaluację rynku. Rezerwy międzynarodowe Rosji, które są wysoce płynnymi aktywami zagranicznymi w posiadaniu Banku Rosji i rządu kraju, składają się z funduszy walutowych, specjalnych praw ciągnienia w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) i złota monetarnego.

Rezerwy złota w Rosji w latach . Źródło: https://www.theglobaleconomy.com/compare-countries/

Bank Centralny Rosji wyznaczył docelowy poziom rezerw międzynarodowych na 500 mld dolarów. Próg ten został przekroczony po raz pierwszy przez Rosję w 2008 roku i była to kwota 598 mld dolarów. W kolejnych latach rezerwy Rosji wyraźnie spadały, po kryzysie cen ropy w 2014 roku, rok później rezerwy wynosiły 356 mld dolarów, jednak od tego czasu wzrosły już niemal dwukrotnie.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany