Nowa technologia w Mennicy Królewskiej UK

1 52

Pionierska metoda pozwoli Mennicy Królewskiej w Wielkiej Brytanii na odzyskiwanie i recykling złota i innych metali szlachetnych z wyrzucanych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe i laptopy.

Historyczny producent monet dla Wielkiej Brytanii i nie tylko – The Royal Mint, podpisał umowę z kanadyjskim start-upem Excir w celu wprowadzenia pierwszej na świecie technologii, która umożliwi bezpieczne odzyskiwanie metali szlachetnych z odpadów elektronicznych. Start-up Excir opatentował technologię, która odzyskuje ponad 99% złota z odpadów elektronicznych, głównie laptopów i telefonów komórkowych. Przy zastosowaniu odpowiedniej chemii metale wydobywane są z laptopów w ciągu kilku sekund – jest to innowacyjne rozwiązanie dla najszybciej rosnącego segmentu pod względem odpadów, co roku produkuje się ponad 50 milionów ton odpadów elektronicznych.

Aktualnie do recyklingu trafia 20% wszystkich odpadów elektronicznych. Oznacza to, że metale takie jak złoto, srebro, miedź czy pallad zawarte w pozostałych 80% jest obecnie wyrzucana. Pracownicy Mennicy Królewskiej rozwijają tę innowację, by przejść ze skali laboratoryjnej do produkcji masowej. Zmieni to cały dotychczasowy proces przetwarzania wyrzucanych urządzeń, aktualnie są one wywożone do hut i tam poddawane obróbce w wysokich temperaturach, po wprowadzeniu w życie nowej technologii, będą one przetwarzane w pokojowych temperaturach w zakładach Mennicy Królewskiej w południowej Walii. Wstępne zastosowanie innowacyjnej metody w The Royal Mint pozwoliło już uzyskać złoto o czystości 999,9.

Patrząc z perspektywy ogólnogospodarczej, podpisana umowa pomiędzy The Royal Mint a Excir, spowoduje że odpady elektroniczne będą przetwarzane w sposób kontrolowany i regulowany – chroniąc zasoby naturalne na dłużej. Na pewno przyczynią się do zmniejszenia wpływu e-odpadów na środowisko, a także pozwolą szczepić nowe umiejętności i tworzyć nowe miejsca pracy.

Reklama 742,6×120
1 komentarz
  1. […] czas dąży do zrównoważonego rozwoju, dywersyfikując swoje działania i już w tamtym roku zapowiedzieli, że będą wydobywać złoto z odpadów elektronicznych, takich jak laptopy i […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany