Rentowności w USA negatywnie wpływają na cenę złota

0 30

Rentowności w USA negatywnie wpływają na cenę złota

Wykres 10-letniej rentowności w USA w stosunku do złota zaczął osiągać interesujące poziomy. Poniższy wykres jest wykresem względnym mierzącym 10-letnią rentowność w USA w ujęciu procentowym w stosunku do ceny złota. W miarę jak wykres porusza się w górę, dług USA osiąga wyniki i na odwrót. W tej chwili złoto walczy, ponieważ ta alternatywna bezpieczna przystań oferuje pewien stały dochód, w przeciwieństwie do zysków kapitałowych, takich jak złoto.

W nocy na rynkach finansowych rentowności i dolar amerykański wzrosły wraz z rozpoczęciem handlu risk-off.

Risk-off jest to określenie sentymentu wolnego od ryzyka jaki panuje na rynku. Risk-on jest oznacza z kolei sentyment polegający na chętnym podejmowaniu ryzyka.

Na poniższym wykresie tygodniowym widać, że 10-letnia rentowność w USA znacznie przewyższyła w tym roku złoto.

Poniższy tygodniowy wykres porównawczy pokazuje, że para z łatwością przebija się przez czerwoną strefę zatorów, a teraz konsoliduje się w obszarze 50% zniesienia.

Zielony obszar reprezentuje bardziej normalny historyczny poziom w latach 2013-18.

Nie oznacza to, że cena musi się zatrzymać, pamiętajmy, że rynek był wtedy w pełnym trybie QE.

QE to angielski skrót od wyrażenia Quantitative easing tłumaczonego w Polsce jako „poluzowanie polityki pieniężnej” czy też „luzowanie ilościowe”. Jest to instrument w posiadaniu banków centralnych, które odpowiedzialne są między innymi za emisję pieniądza, a więc wypuszczanie na rynek coraz większej jego ilości zgodnie z daną polityką monetarną i założeniami inflacyjnymi

Teraz ma miejsce stopniowe zmniejszanie rentowności, które spadają z tłumionych minimów.

W nadchodzących miesiącach ten wykres będzie interesujący do analizy, ponieważ złoto nadal odgrywa ogromną rolę jako bezpieczna przystań. Jednak przyciąganie wyższych rentowności napędza dolara, a korelacja ma negatywny wpływ na żółty metal.

Po serii wzrostów i towarzyszących im pozytywnych komentarzy uzasadniających te wzrosty przyszedł czas na korektę spadkową i komentarze opisujące przyczyny.

Silny dolar amerykański, wysokie rentowności obligacji w USA powoduje że, część środków idzie w stronę tych instrumentów.

Ale nie wolno zapominać o przyczynach wzrostu cen złota, które występowały w poprzednich tygodniach. Żadna z nim nie ustąpiła a przed nami jest więcej niewiadomych niż jasności.

W poniedziałek w południe złoto jest handlowane na poziomach 1908 $ za uncję. Od szczytu spadło o koło 100 $ co daje 5 % korektę.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany