Przewodnik po rynku złota – część II

0 95

CZY ISTNIEJE JEDNOLITA CENA ZŁOTA?

Ponieważ nie ma oficjalnej ceny zamknięcia ani otwarcia dla złota lub srebra, uczestnicy rynku polegają na cenach referencyjnych, ustalanych o różnych porach dnia przez różne organizacje. Te wzorce są również określane jako mocowania.

Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców (LBMA) jest wiodącą organizacją odpowiedzialną za utrzymywanie wskaźników dla wszystkich metali szlachetnych. Cena LBMA Gold, LBMA Silver Price oraz LBMA PGM Price są powszechnie akceptowanymi wartościami odniesienia w dziedzinie metali szlachetnych.

Cena referencyjna jest ustalana dwa razy dziennie w aukcji elektronicznej pomiędzy uczestniczącymi bankami z LBMA, która jest administrowana przez ICE Benchmark Administration.

GŁÓWNA CENA REFERENCYJNA ZŁOTA

Przez prawie 100 lat główną cenę referencyjną złota wyznaczał londyński Gold Fix. Cena złota była ustalana w zamkniętej aukcji fizycznej wśród banków kruszców. Cena była ustalana po dopasowaniu większości zleceń kupna do większości zleceń sprzedaży.

Te aukcje odbywałyby się dwa razy dziennie, raz rano i raz po południu w Londynie w Anglii.

Jednak londyński Gold Fix został zamknięty w 2015 r., a odpowiedzialność za utrzymanie procesu spadła na LBMA, który utworzył LBMA Gold Price w marcu 2015 r. Stowarzyszenie przeniosło mechanizm dopasowywania cen z aukcji fizycznej na otwartą aukcję elektroniczną wśród swoich członków.

Benchmark jest nadal ustalany dwa razy dziennie o godzinie 10:30, a następnie o godzinie 15:00 czasu londyńskiego.

W LBMA Gold Price uczestniczy trzynaście banków, w tym Bank of China, Bank of Communications, China Construction Bank, Goldman Sachs International, HSBC Bank USA NA, ICBC Standard Bank, JP Morgan, Morgan Stanley, Société Générale, Standard Chartered, The Bank of Nova Scotia – ScotiaMocatta, Toronto Dominion Bank i UBS.

BENCHMARK SZANGHAJSKI ZŁOTA

Wprowadzony w 2016 r. mechanizm cen referencyjnych w Chinach znany jest jako cena Shanghai Gold Benchmark. Ustalanie ceny odbywa się zgodnie z tym samym procesem, co cena złota w Londynie, w tym sensie, że cena jest ustalana dwa razy dziennie. Jednak jest denominowana w juanach (lub renminbi), a nie w dolarach amerykańskich. Cena również wynika z umowy 1 kg. Benchmark jest notowany na Shanghai Gold Exchange.

CZY CENY ZŁOTA ZA UNCJĘ SĄ TAKIE SAME NA CAŁYM ŚWIECIE?

Jedna uncja troy złota jest taka sama na całym świecie, a przy większych transakcjach jest zwykle wyceniana w dolarach amerykańskich, ponieważ jest to najbardziej aktywny rynek; jednak wartość uncji złota może być wyższa lub niższa w zależności od wartości waluty narodowej. Tradycyjnie waluty, które są silniejsze niż dolar amerykański, mają niższą wartość złota, cenę, w której waluty niższe niż dolar amerykański mają wyższe ceny. Podczas gdy złoto jest najczęściej kwotowane w uncjach za dolara amerykańskiego, rynki OTC w innych krajach oferują również inne opcje wagowe.

CO TO JEST OZ, GRAM, KILO, TOLA (ETC.)?

Ceny złota i większości metali szlachetnych podane są w uncjach trojańskich; jednak kraje, które przyjęły system metryczny, cenią złoto w gramach, kilogramach i tonach.

Gramy = 0,032151 uncji trojańskich

Kg = 32.150747 uncji trojańskich

Tony = 32 150 7466 uncji trojańskich

Tael = 1.203370 uncji trojańskich

Tola = 0,374878 uncji trojańskiej

Chociaż nie jest tak popularny jak kilogramy i gramy, Tael jest miarą wagi w Chinach. Tola jest miarą wagi w Azji Południowej.

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY UNCJĄ A UNCJĄ TROY ?

Uncja trojańska jest używana w szczególności do ważenia i wyceny metali szlachetnych, a jej użycie sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego, kiedy waluty były wyceniane według wagi. Proces został przeniesiony do Imperium Brytyjskiego, gdzie jeden funt szterling był wart jednego funta trojańskiego srebra. Mennica amerykańska przyjęła system uncji trojańskich w 1828 roku.

Uncja troy jest nieco cięższa niż uncja imperialna o około 10%. Uncja imperialna to 28,35 grama, a uncja trojańska to 31,1 grama.

DLACZEGO ZŁOTO JEST NAJCZĘŚCIEJ KWOTOWANE W DOLARACH AMERYKAŃSKICH?

Chociaż możesz kupić złoto w dowolnej walucie na świecie, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że ostatecznie wszystko opiera się na wartości dolara amerykańskiego. Biorąc pod uwagę, że Stany Zjednoczone są największą gospodarką świata i jedną z najbardziej stabilnych, dolar stał się walutą rezerwową, co oznacza, że ​​jest utrzymywany w znacznych ilościach przez inne rządy i główne instytucje. Waluty rezerwowe służą do rozliczania transakcji międzynarodowych. Od początku XX wieku dolar amerykański jest dominującą walutą rezerwową na całym świecie.

DLACZEGO CENY SREBRA I ZŁOTA SĄ TAK RÓŻNE?

Powód, dla którego ceny złota i srebra bardzo się różnią, sprowadza się do jednego prostego faktu: rzadkości. Im mniejsza podaż metalu, tym wyższa cena. Dlatego ceny złota są zwykle znacznie wyższe niż ceny srebra, ponieważ znacznie trudniej je zdobyć. Powodem, dla którego podaż srebra jest znacznie większa, jest to, że jest to łatwiejszy metal do wydobycia i często jest wydobywany jako produkt uboczny przy wydobyciu innych metali. Średnie występowanie złota w skale magmowej wynosi 0,004 części na milion. Srebro pojawia się w ilości 0,07 części na milion.

JAKA JEST CENA STOSUNKU ZŁOTA I SREBRA?

Stosunek złota do srebra pokazuje, ile uncji srebra potrzeba, aby kupić uncję złota. Jeśli stosunek wynosi 60 do 1, oznacza to, że zakup jednej uncji złota zajęłoby 60 uncji srebra.

Inwestorzy używają tego wskaźnika do określenia, czy jeden z metali jest niedowartościowany lub przeszacowany, a tym samym, czy jest to dobry moment na zakup lub sprzedaż danego metalu.

Gdy stosunek jest wysoki, powszechnie uważa się, że preferowanym metalem jest srebro. Gdy wskaźnik jest niski, jest odwrotnie i zwykle sygnalizuje, że jest to dobry czas na zakup złota.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany