Przeszkodą dla złota jest dolar

0 185

Dolar amerykański jest główną przeszkodą dla złota w przebiciu 2 tys. dolarów uważają analitycy.

Złoto przetestowało w tym tygodniu krytyczny poziom na drodze do 2000 USD, ale według analityków jedną z głównych przeszkód pozostaje silny dolar amerykański.

Pomimo wyprzedaży w ostatnim dniu handlu w tym tygodniu, złoto wciąż rośnie o 1,5%, a czerwcowe kontrakty terminowe na złoto Comex ostatnio notowane są na poziomie 1 974,6 USD po wzroście powyżej 1 985 USD za uncję dzień wcześniej.

Po ponownym pojawieniu się apelu o bezpieczne schronienie w obliczu znacznych napięć geopolitycznych, dolar amerykański ogranicza zwyżkę złota. Indeks dolara amerykańskiego przekroczył w czwartek kluczowy psychologiczny poziom 100, ostatnio notując 100,36.

„Złoto cieszy się dużym popytem jako bezpieczna przystań. Ale to samo dzieję się z dolarem amerykańskim. To będzie potencjalna przeszkoda dla złota. Dolar jest postrzegany jako „najczystsza brudna koszula w praniu”. Inwestorzy szukają bezpieczeństwa w związku z chaosem i niepewnością, które obserwujemy na rynkach. Argument ten jest adekwatny także do złota — jest także postrzegane jako miejsce godne zaufania – powiedział Everett Millman, ekspert ds. metali szlachetnych Gainesville Coins, w rozmowie z Kitco News.

Dalszą eskalacją napięć była groźba przez Rosję rozmieszczenia broni jądrowej i pocisków naddźwiękowych, jeśli Szwecja i Finlandia przystąpią do NATO. Komentarze pochodziły od Dmitrija Miedwiediewa, wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji.

„Nie można już mówić o statusie Bałtyku bez broni jądrowej – równowaga musi zostać przywrócona” – powiedział Miedwiediew, który jest także byłym prezydentem Rosji (2008-2012).

Dzieje się to zaledwie dzień po tym, jak prezydent USA Joe Biden ogłosił, że zapewnia Ukrainie dodatkowe 800 milionów dolarów siły ognia, w tym ciężkiej artylerii.

Ponowna presja ze strony silniejszego dolara amerykańskiego może utrzymać złoto w przedziale handlowym, dopóki indeks nie spadnie poniżej 100.

„Dolar miał dobrą passę. Istniało przekonanie, że rajd zatrzyma się na poziomie 100. Ale widzimy dalsze zwyżkowe tempo. Krótkoterminowo dolar może umocnić się jeszcze bardziej” – powiedział Kitco News starszy analityk rynku OANDA, Edward Moya.

Rosnące rentowności w USA również wzmacniają dolara i wywierają presję na złoto, powiedział szef globalnej strategii TD Securities Bart Melek.

„Dolar zyskał do pewnego stopnia, ponieważ widzieliśmy również wzrost rentowności na całej krzywej. Wszystkie 2, 10 i 30 idą w górę. Jest to ważny czynnik w kształtowaniu cen” – powiedział Melek.

W drodze do 2000 dolarów za uncję złota będzie trudniej przekroczyć poziom 1975 dolarów za uncję niż 2000 dolarów, powiedział starszy strateg rynkowy RJO Futures, Frank Cholly.

„Dolar jest obecnie prawdopodobnie największą przeszkodą. Jeśli dolar spadnie z powrotem do przedziału 99-98, znacznie ułatwi to złocie przebicie się przez 2000 dolarów, co w końcu nastąpi” – powiedział Cholly Kitco News.

Millman dodał, że poziom 2000 USD może być w zasięgu w ciągu najbliższego miesiąca, ale inwestorzy powinni być gotowi na zmienność w obu kierunkach.

„Pod względem czynników, które by to napędzały, nie zajmie to wiele. Poziom niepokoju i strachu na rynkach uzasadnia ten poziom cen, złoto spadnie do 1900 dolarów” – zauważył.

Rynek złota będzie również zwracał bardzo baczną uwagę na wskazówki banków centralnych na całym świecie, zwłaszcza na ogłoszenie stóp procentowych Banku Anglii i zbliżające się posiedzenie Rezerwy Federalnej w maju.

Rynki będą nadal wyceniać w agresywnych cyklach zacieśniania cen, rozpoczętych w środę przez przesadną podwyżkę o 50 punktów bazowych przez Bank Kanady.

„Rynki będą obserwować, jak inne banki centralne reagują na inflację. EBC nic nie zrobił i jest bardziej gołębi. Jednocześnie wiele innych banków centralnych będzie teraz dość jastrzębich” – powiedział Millman.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany