Przeciąganie liny na złocie może jeszcze potrwać

0 136

Przeciąganie liny na złocie jeszcze może potrwać

Traderzy na złocie doświadczyli w minionym tygodniu ekstremalnej zmienności cen, zaczynając od spadku o 70 USD w poniedziałek i wtorek, wyższych cen w środę i czwartek oraz ostatecznego spadku ceny w piątek. To przeciąganie liny zmieniło nastroje rynkowe, powodując, że uczestnicy rynku skoncentrowali się albo na inflacji, albo na wyższych stopach procentowych. Zmiana między tymi dwoma przeciwstawnymi siłami spowodowała dramatyczne wzrosty i spadki cen.

Raport CPI z zeszłego tygodnia, który ujawnił, że obecny poziom inflacji wynosi 8,6%, spowodował bycze nastroje, podnosząc rynek w górę w połowie tygodnia. Jednak uwaga przesunęła się na komunikat Fed wprowadzający podwyżkę stóp o 75 punktów bazowych (3/4%) w środę i podnosząc stopy funduszy federalnych do 1,5-1,75%. Była to największa jednorazowa podwyżka stóp od 2009 roku.

Bazując na tygodniowym spadku cen złota o około 40 dolarów, wyraźnym zwycięzcą tego przeciągania liny jest podwyżka stóp procentowych wprowadzona przez Rezerwę Federalną w środę.

Po środowej podwyżce stóp nastąpiły podwyżki stóp przez inne banki centralne. W czwartek, kiedy Bank Anglii podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych, SNB (Szwajcarski Bank Narodowy) podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Wynika to z zeszłotygodniowego ogłoszenia przez EBC (Europejski Bank Centralny) podwyżki stóp o 25 punktów bazowych w lipcu i potencjalnej podwyżki o 50 punktów bazowych we wrześniu.

Według Bloomberg News:

„Czerwiec 2022 będzie z pewnością miesiącem do zapamiętania w bankowości. Twórcy globalnej polityki pieniężnej opracowali najpotężniejszą kampanię zacieśniania polityki pieniężnej od lat 80. XX wieku, w której wiele banków centralnych zdecydowało się na podwyżki stóp procentowych o rozmiarach niewyobrażalnych na początku roku”.

W piątek jako ostatnim dniu w tygodniu handlu na rynku złota, na podstawie kontraktów terminowych na złoto odnotowujemy, że najbardziej aktywne kontrakty sierpniowe są notowane po 1841,90 USD po uwzględnieniu dzisiejszego spadku o osiem dolarów lub 0,43%. Dzisiejszy spadek cen złota był również efektem netto siły dolara. Dolar amerykański zyskał nieco ponad 1% (1,01%), podnosząc indeks dolara do 104,46. Dolar zamknął się również wyżej w ciągu tygodnia.

Dzisiejszy spadek ceny wyniósł złoto tuż poniżej 200-dniowej średniej kroczącej, która jest obecnie ustalona na 1843 USD. Analiza techniczna wskazuje, że obecne krótkoterminowe wsparcie dla złota wynosi 1830 USD, co stanowi 61,8% zniesienia Fibonacciego. Główne wsparcie dla złota występuje przy 1765,50 USD, które jest oparte na 78% zniesieniu Fibonacciego. Zestaw danych użyty do tego zniesienia zaczyna się od minimów i podwójnego dna, które wystąpiły na poziomie 1680 USD, aż do rocznego maksimum wynoszącego 2078 USD.

Badania te wskazują również, że pierwszy poziom oporu występuje na poziomie 1860 USD, który opiera się na szczytach z czwartku i piątku. Główny opór zaczyna się od 1878 USD, 50-dniowej średniej ruchomej, i 1889,70 USD, która opiera się na 100-dniowej średniej ruchomej.

Ceny złota wahały się w oparciu o główny nacisk uczestników rynku. Przeciąganie liny między koncentracją na poziomie inflacji a podwyżkami stóp procentowych będzie nadal główną siłą wpływającą na ceny złota przez pozostałą część tego miesiąca.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany