Najpopularniejsze kryptowaluty powiązane z ceną złota

0 135

W obliczu trwającej bessy na rynku kryptowalut, te które są zabezpieczone złotem oferują potencjalną bezpieczną przystań lepszą niż stablecoiny. PAXG i XAUT są największymi kryptowalutami zabezpieczonymi złotem pod względem kapitalizacji rynkowej, są też mniejsze lecz też ciekawe projekty jak PMGT, GLC i DGX.

W czwartek kapitalizacja rynkowa kryptowalut opartych na złocie wynosiła nieco ponad 1 miliard dolarów, podczas gdy dwa lata temu praktycznie nie istniała. Biorąc jednak pod uwagę, że wartość rynkowa całego złota na świecie wynosi obecnie około 11,6 bln USD, to przed walutami cyfrowymi opartymi na złocie długa droga, zanim będzie można uznać je za dominujące.

Jednym ze sposobów, w jaki inwestorzy kryptowalutowi tradycyjnie lubią zabezpieczać swoje ryzyko, ale bez całkowitego wycofywania pieniędzy z tej przestrzeni, jest kupowanie stablecoinów, takich jak USDT i USDC. W związku z tempem inflacji, przez które ceny w samym maju w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 1%, niektórzy inwestorzy mogą być zainteresowani przejściem na kryptowaluty oparte na złocie. Biorąc pod uwagę, że rynek kryptowalut w 2022 roku doświadczył ogromnych spadków, perspektywy dalszego wzrostu kapitalizacji rynkowej tokenów opartych na złocie wyglądają obiecująco.

Pax Gold (PAXG)

Jest to token ERC-20, działającym na blockchainie Ethereum, jeden token odpowiada dokładnie jednej uncji złota. PAXG został uruchomiony we wrześniu 2019 roku przez Paxos Standard, z tokenami wspieranymi przez sztabki złota London Good Delivery, które są przechowywane w skarbcach obsługiwanych przez Brink’s, firmę magazynującą zatwierdzoną przez LBMA. PAXG może być bezpośrednio wymieniona na sztabki złota akredytowane przez LBMA.

Tether Gold (XAUT)

Tether zdecydował się wejść w 2020 roku w przestrzeń kryptowalut opartych na złocie. Podobnie jak Pax Gold, jeden token XAUT reprezentuje jedną uncję trojańską fizycznego złota w sztabce London Good Delivery. Złoto, które wspiera XAUT, jest przechowywane w Szwajcarii. Jedną z wad posiadania XAUT jest to, że inwestorzy są zobowiązani do uiszczenia opłaty transakcyjnej w wysokości 0,25% za sztukę, co zmniejsza jego rentowność jako formy waluty.

Perth Mint Gold Token (PMGT) 

Podobnie jak Pax Gold i Tether Gold, każdy złoty żeton Perth Mint reprezentuje jedną uncję trojańską złota. Złoto, na którym opiera się PMGT jest przechowywane w mennicy w Perth i podobnie jak PAXG, tokeny mogą być wymieniane bezpośrednio na złoto. Jedną z zalet posiadania PMGT w porównaniu z innymi kryptowalutami opartymi na złocie jest brak opłat transakcyjnych oraz, podobnie jak w przypadku innych tokenów, brak opłat związanych z przechowywaniem/zarządzaniem złotem, które wspiera token.

Gold Coin (GLC)

Podobnie jak Pax Gold, Gold Coin to token ERC-20, który działa w sieci Ethereum. W przeciwieństwie do Pax Gold i innych wyżej wymienionych kryptowalut zabezpieczonych złotem, jeden token GLC nie odpowiada jednej uncji złota, lecz jednej tysięcznej uncji.

Digix Gold (DGX)

Singapurski token DigixGlobal’s Digix Gold jest w pełni zabezpieczony fizycznymi sztabami złota i podobnie jak w przypadku większości innych kryptowalut opartych na złocie, jeden token DGX odpowiada jednej uncji trojańskiej złota. DigixGlobal przechowuje swoje złoto w Singapurze i Kanadzie. Jedną z wad tokena jest to, że inwestorzy muszą uiścić opłatę w wysokości 1% od każdej transakcji.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany