Pięć krajów z najwyższym popytem na złoto

0 57

Które kraje kupują najwięcej złota? U.S. Gold Bureau poinformował, że Chiny, Indie, Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Stany Zjednoczone są największymi konsumentami złota na świecie.

Specjalista ds. metali szlachetnych twierdzi, że Chiny są największym nabywcą złota na świecie. Przypisuje to wartości kulturowej złota w tym kraju i jego postrzeganiu przez obywateli jako solidnej inwestycji. Kraj ten zużywa około 984 ton metrycznych złota rocznie, z czego dwie trzecie pochodzi z importu.

Na miejscu drugim znajdują się Indie. Amerykańskie Biuro ds. Złota twierdzi, że przemysł wydobywczy złota w tym kraju jest dość mały, a Indie polegają głównie na imporcie złota.

Na trzeciej pozycji znajduje się Tajlandia – jej popyt na złoto wzrósł o 7 % w trzecim kwartale ubiegłego roku. Kraj ten zużywa około 90 ton metrycznych tego surowca rocznie, który jest wykorzystywany głównie do produkcji biżuterii.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są czwartym największym konsumentem na świecie. Wskaźnik konsumpcji złota w tym kraju wzrósł o prawie 320 % po pandemii, ale od tego czasu spadł. W trzecim kwartale ubiegłego roku sprzedaż biżuterii w kraju arabskim spadła o 15 %.

Wreszcie, Stany Zjednoczone zajęły piąte miejsce pod względem popytu na złoto. Podobnie jak w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, konsumpcja złota w tym kraju wzrosła o 18 % w 2022 roku, po czym spadła z powodu rosnącej ceny metalu.

Amerykańskie Biuro ds. Złota twierdzi, że trwający konflikt na Bliskim Wschodzie jest powodem, dla którego wartość złota wzrosła powyżej 2000 USD za uncję. Jego cena wzrosła o około 9 % od czasu ataku Hamasu na Izrael 7 października ubiegłego roku. Kolejnym czynnikiem jest niezdolność Rosji do eksportu złota z powodu konfliktu na Ukrainie.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany