Indie zaimportowały rekordową ilość złota od sześciu lat

0 61

Napędzany korzystnymi cenami w pierwszej połowie 2023 r. i rosnącym popytem ze względu na sezon świąteczny i weselny, import złota wzrósł w ciągu roku do sześcioletniego maksimum.

Według danych Ahmedabad Air Cargo Complex (AACC), w ciągu całego roku zaimportowano do Indii 58,02 ton metrycznych (MT) złota, co wzrosło o 35% w porównaniu z 42,8 MT w roku poprzednim.

Ostatni raz import złota przekroczył ten poziom w 2017 r., kiedy to roczny import złota w tym stanie wyniósł 85,54 MT.

Cena złota na rynku w Ahmedabadzie wynosiła w poniedziałek 65 300 rupii za 10 gramów. Według handlarzy kruszcem i jubilerów, w ciągu ostatnich pięciu dni cena utrzymywała się na tym poziomie.

Haresh Acharya, dyrektor India Bullion, and Jewellers’ Association (IBJA):

„Inwestorzy odzyskali wiarę w złoto jako klasę aktywów od czasu Covid. Również w tym roku zyski ze złota sięgają 20%, dzięki czemu inwestorzy coraz częściej zwracają się w stronę złota. Co więcej, aby zabezpieczyć się przed inflacją, złoto jest również traktowane jako waluta alternatywna, co zwiększa popyt. Jeśli amerykańska Rezerwa Federalna utrzyma tempo obniżania stóp procentowych, istnieje szansa na dalszy wzrost cen złota”.

Według analityków złota, w 2023 r. udział popytu inwestycyjnego na złoto nieznacznie wzrósł, podczas gdy popyt na biżuterię spadł.

Haresh Acharya:

„Ogólnie rzecz biorąc, 70% zakupów złota dokonywanych jest w formie biżuterii, podczas gdy 30% wolumenu przeznaczane jest na inwestycje. Jednak ostatnio, ze względu na wzrost cen złota, trend ten uległ pewnej zmianie. Obecnie około 60% wolumenu zakupów złota pochodzi z biżuterii, podczas gdy 40% pochodzi z kruszcu”

Ogólnie rzecz biorąc, ze względu na dynamiczny sezon ślubny w styczniu-lutym 2023 r. i późniejszą część roku, również napędzał zakupy złota.

Jeden z jubilerów z Ahmedabadu powiedział: „Cena złota spadła w tym roku do najniższego poziomu 58 000 rupii za 10 gramów. To właśnie wtedy miała miejsce większość zakupów biżuterii i kruszcu. Ze względu na sezon ślubny, ogólny popyt pozostał dobry, ponieważ ludzie zaakceptowali nową cenę złota powyżej poziomu 60 000 rupii za 10 gramów”.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany