Niska inflacja będzie kluczem do trwałego rajdu złota powyżej 1750 USD

0 68

Niska inflacja będzie kluczem do trwałego rajdu złota powyżej 1750 USD

Pewien optymizm wraca na rynek złota, gdy ceny kończą tydzień na neutralnym terytorium, odbijając się od wsparcia na poziomie 1700 dolarów za uncję.

Jednak analitycy ostrzegają inwestorów, że dane gospodarcze w przyszłym tygodniu muszą być znaczniegorsze od oczekiwań, jeśli optymizm ma powrócić na złocie i pomóc nowemu wybiciu w górę.

Głównym celem inwestorów w złoto w przyszłym tygodniu będą dwa punkty danych inflacyjnych: amerykański indeks cen towarów i usług konsumenckich we wtorek oraz wstępne oczekiwania inflacyjne z University of Michigan. Również w przyszłym tygodniu będzie można zobaczyć sierpniową sprzedaż detaliczną w USA, która będzie kluczowym wskaźnikiem, który pozwoli określić, jak konsumenci trzymają się, gdy Rezerwa Federalna agresywnie podnosi stopy procentowe.

„Znacząco słabsze dane gospodarcze w przyszłym tygodniu będą nadal wywierać presję na dolara amerykańskiego, co jest pozytywne dla złota”, powiedział Sean Lusk, współdyrektor ds. hedgingu komercyjnego w Walsh Trading.

Ed Moya, starszy analityk rynku amerykańskiego w OANDA, powiedział, że słaba inflacja może dać złoty impuls w przyszłym tygodniu, ponieważ może pomóc inwestorom i rynkom zacząć określać wysokość stóp procentowych Rezerwy Federalnej.

„Jeśli inflacja spadnie, istnieje szansa, że ​​stopy procentowe nie przekroczą poziomu 4,00%” ​​– powiedział.

„Jeśli tak się stanie, to oznacza, że dolar amerykański osiągnął już szczyt, zapewniając pewną ulgę dla złota”.

Jednak Moya powiedział również, że niewielka pomyłka w danych może nie wystarczyć, aby przesunąć dość solidne oczekiwania na następną decyzję w sprawie polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej pod koniec tego miesiąca. Rynki widzą 90% szans, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o 75 punktów bazowych.

Analitycy twierdzą, że jeśli te oczekiwania nie spadną, nowo odkryty optymizm złota może dość szybko zniknąć.

„Jeżeli Fed podniesie stopy procentowe tylko o 50 punktów bazowych, może to nadać złotu trochę rozpędu” – powiedział Christopher Vecchio, starszy analityk rynku w DailyFX.com.

Lusk powiedział, że złoto ma potencjał, by w przyszłym tygodniu wzrosnąć do 1760 dolarów za uncję; dodał jednak, że „rynki byka muszą być zasilane”.

„Rajdy złota są wykorzystywane do sprzedaży i to się nie zmieni, dopóki nie zrozumiemy lepiej, dokąd zmierzają stopy procentowe” – powiedział.

Oczekiwania inflacyjne

Według konsensusu ekonomiści widzą spadek głównego wskaźnika CPI o 0,1% w sierpniu, ponieważ ceny benzyny i energii spadły w zeszłym miesiącu. Jednocześnie inflacja bazowa, która nie obejmuje cen energii i żywności, ma wzrosnąć o 0,2%.

„Jeśli mamy rację i bazowy CPI wzrośnie o mniej niż 0,2% m/m, to późne przejście na podwyżkę o 50 pb byłoby nadal możliwe” – powiedział w piątek Paul Ashworth, główny ekonomista USA w Capital Economics.

Jednak nie wszyscy są przekonani, że rozczarowujące dane o inflacji przesuną wskazówkę na temat podwyżek stóp procentowych.

Daniel Ghali, starszy strateg ds. surowców w TD Securities, powiedział, że w zeszłym tygodniu na dorocznej konferencji polityki monetarnej Cato Institute przewodniczący Fed Jerome Powell podkreślił podwójny mandat Rezerwy Federalnej: stabilność cen i maksymalne zatrudnienie.

„Zapotrzebowanie na rynku pracy prawdopodobnie utrzyma wysokie stopy procentowe przez dłuższy czas” – powiedział.

„Wzrost płac jest na poziomie, którego nie widzieliśmy od 1980 roku, a to może doprowadzić do odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych, czego obawia się Fed”.

Ghali powiedział, że chociaż ceny złota mogą wzrosnąć w przyszłym tygodniu, spodziewa się utrzymania obecnego trendu spadkowego.

„Słabe dane o CPI mogą spowodować krótkie uciskanie, ale nie uważamy tego za trwałe” – powiedział.

Dodał, że choć metal szlachetny mógł wycenić agresywną podwyżkę stóp przez Fed, to nie wycenił czasu trwania wyższych stóp procentowych.

„Podczas gdy ceny złota mogły teraz dokładnie uchwycić oczekiwany poziom stóp procentowych, nie odzwierciedlają one konsekwencji długotrwałego okresu restrykcyjnej polityki”. – powiedział.

Publikacja danych w przyszłym tygodniu

Wtorek: CPI w USA

Środa: US PPI

Czwartek: Sprzedaż detaliczna, Badanie Empire State, Badanie Rezerwy Federalnej w Filadelfii, roszczenia z tytułu bezrobocia

Piątek: Sentyment konsumencki Uniwersytetu Michigan

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany