Nielegalne wydobycie złota w Ekwadorze

0 366

Gospodarka Ekwadoru oparta jest głównie na surowcach, znana jest dobrze jako źródło ropy naftowej, krewetek i bananów – to powodowało, że kraj uzależniony był w dużej mierze od międzynarodowych wahań cen. Aktualnie Ekwador rozważa opcje rozwoju przemysłu wydobywczego. Ich rząd szacuje, że wydobycie złota i miedzi przyniesie około 4 mld USD wpływów podatkowych i około 40 mld USD eksportu w ciągu następnej dekady.

Z górnictwem wiążą się jednak pewne wyzwania, w tym przenikanie organizacji przestępczych do tego biznesu. Nielegalne wydobycie złota jest poważnym problemem, z którym borykają się rządy w całej części Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Nielegalne wydobycie złota pozwala zdywersyfikować dochody i stanowi zabezpieczenie przed niestabilnością międzynarodowych rynków finansowych.

Dane handlowe Ekwadoru wskazują, że odnotowano nieprawidłowości w wywozie rudy złota. Według jednego z badań OAS DTOC, między 2015 a 2019 r. eksport rudy złota Ekwadoru wzrósł o 27 604 procent mierzony wagowo. W 2015 roku Ekwador wyeksportował rudę złota o wartości 538 633 USD, co czyni go 30. miejscem na świecie pod względem wartości eksportu. Jednak do 2019 roku eksport ten wzrósł do prawie 100 000 000 USD, czyniąc Ekwador 9. największym eksporterem na świecie.

Gdzie trafia ekwadorski eksport złota? Kluczowymi rynkami dla ekwadorskiego złota są Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Indie. Analitycy podejrzewają jednak, że błędne fakturowanie spowodowało zwiększony przepływ nielegalnego złota do Azji, a konkretnie do Chin. Według raportu DTOC, „przytłaczająca większość tego eksportu trafiła do Chin, które stanowiły ponad 99 procent eksportu rudy złota Ekwadoru w 2019 roku.” Ten sam raport wskazuje, że istnieją rozbieżności w zgłoszonej wartości – Chiny umieściły wartość 339,2 miliona dolarów za złoto z Ekwadoru w 2019 roku, podczas gdy kraj andyjski zgłosił wartość na poziomie 76,7 miliona dolarów. Błędne fakturowanie złota jest powszechną formą prania pieniędzy opartego na handlu.

Skutkiem netto nielegalnego wydobycia złota w Ekwadorze, jest utrata kontroli nad częściami kraju. Powoduje to również erozję praworządności, zakłóca funkcjonowanie lokalnych, legalnych przedsiębiorstw i zmniejsza dochody rządów regionalnych. Biorąc pod uwagę znaczenie górnictwa dla kraju takiego jak Ekwador, powinno istnieć większe poczucie pilności w dążeniu do stworzenia lepszych mechanizmów transgranicznych.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany