Nie będzie powrotu do standardu złota

0 92

Nie będzie powrotu do standardu złota — Jeff Christian i Gary Wagner

Według Jeffa Christiana i Gary’ego Wagnera Rosja nie wrócił do standardu złota po wojnie na Ukrainie. A nawet gdyby tak było, złoty standard nie zadziała.

Jeff Christian jest dyrektorem zarządzającym CPM Group, a Gary Wagner jest redaktorem TheGoldForecast.com.

Polityka pieniężna i złoto

Banki centralne na całym świecie podnoszą stopy procentowe. Bank Kanady podniósł ostatnio swój główny cel polityczny do 1,5 procent. Jednak cena złota pozostała stosunkowo stabilna pomimo takiego zacieśnienia polityki pieniężnej.

Christian nie jest zaskoczony, że cena niewiele się zmieniła.

„Nadal masz historycznie niskie stopy procentowe” – powiedział. „… I masz również ujemne stopy procentowe po uwzględnieniu inflacji… Oprócz tego wzrost stóp procentowych odzwierciedla obawy o inflację, które są pozytywne dla cen złota”.

Zaznaczył, że rosnąca „zmienność i niepewność” sprzyjają cenom złota.

Wagner dodał, że sprzedaż aktywów Rezerwy Federalnej wpłynie na popyt na złoto:

„Obniżają swój bilans. Zarówno [wyższe stopy procentowe, jak i sprzedaż aktywów] wywierają silny wpływ na stronę popytową, ponieważ prowadzenie działalności jest droższe, są droższe towary.”

Rosyjska marzenie o standardzie złota

W marcu 2022 r. szef rosyjskiego parlamentu Paweł Zawalny powiedział, że kraje mogą płacić za rosyjskie surowce złotem. Jednak twierdzenie, że oznacza to powrót do standardu złota, jest według Christiana:

„Rzeczywistość jest taka, że ​​nikomu tak naprawdę nie płaci się w złocie, a właściwie w rublach, w przeważającej części, powrót do standardu złota to rosyjska mrzonka”.

Christian był zdania, że ​​rosyjska retoryka wokół złota jest środkiem „zachowującym twarz”, a rosyjski koncern energetyczny Gazprom po prostu przyjmuje płatności w euro i przelicza je na ruble.

Dodał, że rzekomy chwyt 5000 rubli za 1 gram złota jest „niedokładny”.

Christian powiedział:

„We wczesnych dniach wojny na Ukrainie był ogromny popyt na złoto ze strony inwestorów w Rosji, którzy płacili premię do ceny światowej. Rafinerie mówiły, dlaczego mielibyśmy sprzedawać bankowi centralnemu z dyskontem… skoro możemy uzyskać premię, sprzedając inwestorom? Więc po około tygodniu, bank centralny Rosji faktycznie wycofał się i powiedział: nie, my kupimy złota od krajowych producentów i rafinerii po wynegocjowanej cenie w stosunku do ceny międzynarodowej”.

Powrót do złotego standardu?

Wagner powiedział, że powrót do standardu złota byłby „trudnym lub niemożliwym zadaniem”.

Dodał:

„Czy możemy wrócić do jakiegoś zmodyfikowanego standardu złota? Być może. Ale rzeczywisty standard złota? o wiele za dużo złota, jeśli spojrzysz na ilość waluty w systemie.”

Christian dodał::

„Powiedzmy, że stosuję standard złota i sprawiam, że moja waluta jest wymienialna” – powiedział Christian. „Co wydarzyło się w przeszłości? Cóż, w latach 60. Stany Zjednoczone straciły 60-70 milionów uncji złota po ustalonej cenie. Wcześniej zdarzały się runy na Bank Anglii, kiedy obowiązywał standard złota”.
Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany