Napięcia na Bliskim Wschodzie pobudziły popyt, złoto kontynuuje wzrosty

0 21

Ceny złota nadal utrzymywały się w pobliżu rekordowych poziomów kilka dni po wybuchu napięć na Bliskim Wschodzie, zwiększając atrakcyjność kruszcu jako bezpiecznej przystani.

Popyt na bezpieczne aktywa wzrósł w wyniku eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie po tym, jak Iran wystrzelił ponad 300 dronów i pocisków bezpośrednio w Izrael – większość z nich została przechwycona dzięki izraelskiemu systemowi obrony powietrznej Iron Dome.

Obserwatorzy rynku uważnie monitorują potencjalny odwet ze strony państwa żydowskiego, które przysięgło „wymierzyć cenę” Iranowi. Znaczący odwet mógłby doprowadzić do szerszego konfliktu, co w konsekwencji spowodowałoby ponowny zakup złota, a także wzrost cen ropy naftowej i umocnienie dolara amerykańskiego.

Złoto, które zachowuje swoją wartość jako zabezpieczenie przed inflacją, ma tendencję do osiągania dobrych wyników w okresach niepewności gospodarczej, kiedy inwestorzy odchodzą od bardziej ryzykownych aktywów, takich jak akcje. W ubiegły piątek ceny kruszcu osiągnęły najwyższy w historii poziom 2 448,80 USD za uncję.

analitycy Citi pod kierownictwem Aakasha Doshiego:

„Prognozujemy 3000 USD za uncję złota w ciągu najbliższych 6-18 miesięcy”

Ceny złota na rynku spot są na fali od początku roku, rosnąc o ponad 15% od początku roku na co złożyło się kilka czynników, w tym globalnej ekspansji banków centralnych, napięć geopolitycznych i oczekiwań obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany