Najwyższa produkcja złota w Sudanie w 2022 r.

0 137

Sudańskie Przedsiębiorstwo Zasobów Mineralnych ogłosiło, że w 2022 roku wyprodukuje ponad 18 ton złota.

Organ określił to jako najwyższą wydajność w historii sektora mineralnego w Sudanie.

Dyrektor Generalnej Administracji Nadzoru i Kontroli Przedsiębiorstw Produkcyjnych, inżynier Alaeldin Ali, powiedział w oświadczeniu prasowym w poniedziałek 2 stycznia, że wydajność wzrosła o jedną tonę i 611 kilogramów, w porównaniu z najwyższą produkcją w ostatnim okresie, która została osiągnięta w 2019 roku.

18 ton i 637 kilogramów złota wyprodukowanych w 2022 roku pochodziło z produkcji zorganizowanego sektora firm koncesyjnych i firm zajmujących się tradycyjnymi odpadami górniczymi.

Szacuje się, że ponad 50% sudańskiego złota jest przemycane z kraju, a wpływy z tego tytułu są często wykorzystywane do finansowania konfliktu wewnętrznego.

Centralny Bank Sudanu wydał w marcu 2022 r. nowy okólnik do banków i powiązanych organów, zakazujący eksportu złota przez agencje rządowe i cudzoziemców, osoby fizyczne i firmy, z wyłączeniem firm koncesyjnych działających w górnictwie.

Okólnik ograniczył również rolę Centralnego Banku Sudanu do zakupu złota wyłącznie w celu tworzenia rezerw.

Pomimo ogromnych rezerw złota, śródlądowy środkowoafrykański kraj Sudanu nadal boryka się z ubóstwem. Sudan jest jednym z najbiedniejszych krajów rozwijających się na świecie, a ponad 40% jego obywateli żyje poniżej granicy ubóstwa.

W ciągu ostatniej dekady Sudan stał się trzecim największym producentem złota na kontynencie. W 2021 roku wydobyto ponad 93 tony złota, z czego 80% pochodziło z małych kopalni, które rozprzestrzeniły się na całym terytorium. Miliony Sudańczyków są tym samym uzależnione od wydobycia metali jako jedynego źródła utrzymania.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany