Najczystsze złote monety na świecie

0 136

Złote monety występują w różnych stopniach czystości, a nawet te o podobnej wadze. Przyjrzymy się charakterystyce monet o różnych czystościach i wyłonimy te najczystsze.

Czystość złotych monet mierzy się próbą. Próba to ułamek lub procent, który jest zwykle wyrażany jako ułamek dziesiętny. Tak więc moneta wykonana z czystego złota o próbie 0,999 oznacza, że ​​999 części na 1000 to złoto, a 1/1000 to inny metal w stopie.

Należy pamiętać, że czystość monety nie mówi nam nic o jej wadze! To są dwie różne rzeczy. I co ważne, wartość rynkowa złotej monety jest oparta na jej wadze złota.

W przeszłości większość monet stanowiących prawny środek płatniczy zawierających metale szlachetne miała 90% czystości. Wszystko to za sprawą ich przeznaczenia, skoro miały być monetami obiegowymi – musiały być trwałe. Większość współczesnych monet wykonanych z fizycznego złota to 24-karatowe złote monety. Oznacza to, że zawierają ponad 99% czystego złota.

Prawda jest taka, że z technicznego i produkcyjnego punktu widzenia jest praktycznie niemożliwa produkcja monety, która jest w 100% z czystego złota. Dlaczego? Jedną z najtrudniejszych kwestii przy produkcji złotych monet o wysokiej czystości jest to, że złoto jest bardzo miękkim metalem, a im wyższa czystość monety, tym jest ona fizycznie bardziej miękka. Dlatego moneta wyprodukowana w 100% ze złota byłaby zbyt miękka. Domieszki miedzi lub innych metali zapewniają nam ogólną twardość monety.

Istnieją jednak monety, które są maksymalnie zbliżone do 100% czystości i charakteryzują się próbami 0,9999 czyli „cztery dziewiątki” oraz 0,99999 czyli „pięć dziewiątek”. Ich produkcja występuje w najbardziej uznanych i największych mennicach świata. Poniżej lista najczystszych monet produkowanych współcześnie:

Kanadyjski Liść Klonowy

Królewska Mennica Kanadyjska jest znana na całym świecie ze swojej różnorodności wysokiej jakości złotych monet o wysokiej czystości. Złote Klony wybijane są od 1979 roku, bite głównie w próbach „trzy dziewiątki” oraz „cztery dziewiątki”, jednak występują także specjalne emisje Złotych Liści Klonu o wartości „pięciu dziewiątek”. Moneta jest dostępna na flyingatom.gold.

Amerykański Bizon

Złote monety American Buffalo pojawiły się na rynku w 2006 roku. Moneta przedstawia amerykańskiego bizona, inspirowanym niklem Buffalo, który był produkowany w latach 1913-1938. W przeciwieństwie do 22-karatowej monety American Gold Eagle, jednej z najpopularniejszych na świecie złotych monet bulionowych, każda moneta Gold Buffalo jest wybita ze złota próby .9999. Jako pierwsze złote monety w Stanach Zjednoczonych oferowane w tej próbie, Buffalo również stały się bardzo popularne. Bizona również znajdziemy na flyingatom.gold.

Wiedeński Filharmonik

Każdego roku od późnych lat 80. bite są setki tysięcy złotych monet „Wiedeński Filharmonik”. Zwana „Gold Philly” słynie z odzwierciedlonych na awersie instrumentów wiedeńskiej orkiestry filharmonicznej, której budynek widnieje na rewersie. Podobnie jak wymienione wcześniej monety, jest wybita w 99,99% czystego złota. Jest najpopularniejszą monetą europejską, która wyróżnia się na lokalnym rynku najatrakcyjniejszą ceną spośród wszystkich złotych monet – szczegóły.

Britannia

Brytyjska Mennica Królewska należy do najstarszych mennic na świecie. Zadebiutował w 1987 roku i był kiedyś wykonany ze stopu znanego jako „złoto koronne”, który miał 0,917. W 2013 roku, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom inwestorów Royal Mint zdecydowała się podnieść czystość do czterech dziewiątek. Do obencego roku na rewersie widniała Królowa Elżbieta II, jednak aktualnie moneta jest wybijana już z księciem Karolem III – sprawdź na flyingatom.gold.

Australijski Kangur

Szlagierowy produkt Perth Mint. Awers monety przedstawia Kangura jako symbol Australii. Co ciekawe, moneta każdego roku jest wbijana z innym wizerunkiem kangura, aktualizacja projektu konsekwentnie sprawia, że klienci wracają do tej serii. Jak wiadomo, Australia słynie z bogatych złóż złota. Do początku lat 90. ta seria monet była właściwie znana jako samorodek australijskiego złota. Nic dziwnego, że monety są również wykonane z czystego złota próby .9999. Moneta z nowym projektem z 2023 jest już dostępna na flyingatom.gold.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany